Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Polacy – Niemcy. Sąsiedzi pod specjalnym nadzorem”
Anna Wolff-Powęsk
Wydawnictwo Poznańskie

Książkę rozpoczyna artykuł, w którym Anna Wolff-Powęska komentuje program Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Treść publikacji dowodzi, iż chrześcijaństwo oznacza tylko katolicyzm, patriotyzm – nacjonalizm, z honoru zaś uczyniony został bastion skierowany przeciw anonimowym wrogom „odzierającym człowieka z godności dziecka Bożego”. Etykietka zdrajcy ojczyzny i interesów narodowych przypisywana jest każdemu, kto nie utożsamia się z chrześcijańsko-narodową interpretacją ideowych i politycznych treści. Brzmi dziwnie znajomo, choć zarówno artykuł, jak i program ZChN pochodzą z 1992 r. To wada polskiego życia publicznego, ale zarazem zaleta książki prof. Wolff-Powęskiej – nawet teksty sprzed dwóch dekad publikowane na łamach polskiej prasy wydają się napisane nie dawniej niż dwa miesiące temu.

„Polacy – Niemcy” to połączenie wiedzy historycznej z publicystycznym temperamentem. Autorka, specjalizująca się w stosunkach polsko-niemieckich i wieloletnia dyrektorka Instytutu Zachodniego w Poznaniu, przygląda się bieżącym wydarzeniom w obu krajach i przedstawia je w szerszej perspektywie. Wolff-Powęska odkłamuje stereotypy, ujawnia intelektualne kalki i wskazuje traumy, których przepracowanie jest konieczne zarówno na wschód, jak i na zachód od Odry. Lektura tej książki pozwala lepiej zrozumieć wydarzenia, których skutków nie mogą otrząsnąć się kolejne pokolenia i które wciąż kształtują sposób, w jaki Polacy i Niemcy patrzą na siebie nawzajem.

Nagroda Moczarskiego 2019: najlepsze książki historyczne

Kazimierz Moczarski, dziennikarz i prawnik, demokrata i społecznik, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więziony przez komunistów, autor „Rozmów z katem”, jest patronem Nagrody Historycznej m.st. Warszawy dla najlepszej książki opowiadającej o dziejach najnowszych Polski. Autor lub autorka nagrodzonej publikacji otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę – replikę temperówki Patrona Nagrody.

Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego nominowało dziesięć książek: Anna Bikont, Helena Łuczywo, „Jacek”, Urszula Glensk, „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”, Paweł Kowal, „Testament Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej”, Olga Linkiewicz, „Lokalność i nacjonalizm. Społeczności wiejskie w Galicji Wschodniej w dwudziestoleciu międzywojennym”, Katarzyna Person, „Policjanci. Wizerunek żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim”, Radosław Ptaszyński, „Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy”, Szymon Rudnicki, „Falanga. Ruch Narodowo-Radykalny”, Andrzej Skalimowski, „Sigalin. Towarzysz odbudowy”, Joanna Tokarska-Bakir, „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego” oraz Anna Wolff-Powęska, „Polacy-Niemcy. Sąsiedzi pod specjalnym nadzorem”.

Oprócz nagrody głównej, o której decyduje jury, swoją nagrodę – Ołówek – już po raz czwarty przyzna młodzież licealna skupiona w Młodzieżowych Klubach Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.

Rozstrzygnięcie nastąpi 9 grudnia.

Organizator:

Zakochaj się w WarszawieZakochaj się w Warszawie Fot. Miasto Stołeczne Warszawa

Współorganizatorzy:

Dom Spotkań z HistoriąDom Spotkań z Historią Fot. Materiały prasowe

Fundacja im. Kazimierza i Zofii MoczarskichFundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich Materiały prasowe

Partner gali:

Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich

Patron medialny:

Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.