Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

20 listopada 1900 r. Wesele w Bronowicach

W domu Włodzimierza Tetmajera w podkrakowskiej wsi Bronowice rozpoczęło się wesele 30-letniego poety Lucjana Rydla i 17-letniej wieśniaczki Jadwisi Mikołajczykówny. Świadkiem na ślubie był Stanisław Wyspiański. W słynnym w dramacie „Wesele” uwiecznił drugi dzień zabawy, czepiny, kiedy do Bronowic dojechali miastowi. Rydel tak opisywał wesele: "Zasiedli przy stole panowie we frakach, a między nimi wiejskie kobiety w naszywanych gorsetach i w koralach na szyi, i panie w sukniach wizytowych, i chłopi w sukmanach. A najmilsze z wszystkiego było to, że takie nadzwyczajnie dobrane towarzystwo było bardzo swobodne i wesołe i najwidoczniej wybornie się bawiło".

PRZECZYTAJ TAKŻE: Obłąkanie króla Młodej Polski

20 listopada 1917 r. Pierwsza bitwa pancerna

Brytyjski czołg Mark IV wpada do okopu w Ribecourt la Tour przy CambraiBrytyjski czołg Mark IV wpada do okopu w Ribecourt la Tour przy Cambrai HANDOUT/REUTERS

O godzinie 6.20 w pobliżu Cambrai, miasteczka we Francji, 370 brytyjskich czołgów rozpoczęło zmasowany atak na niemieckie umocnienia Linii Hindenburga. Brytyjczycy oprócz czołgów do walk użyli siedmiu dywizji piechoty i pięciu dywizji kawalerii, 1003 dział i lotnictwa. Aby zaskoczyć przeciwnika, zrezygnowali z przygotowania artyleryjskiego. Mimo to udało się przełamać niemiecką obronę, a sukces uczczono biciem w dzwony w całej Anglii. Główną siłą przełamującą były czołgi, które miażdżyły zasieki i specjalnymi hakami odgarniały na boki drut kolczasty, tworząc w ten sposób przejścia dla szwadronów kawalerii. Po kilku dniach natarcie jednak się załamało, Niemcy odzyskali stracony teren.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Największa bitwa pancerna w historii

20 listopada 1945 r. Proces norymberski

20 listopada 1945 r. rozpoczął się proces przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym - najsłynniejszy z procesów norymberskich, w których sądzono zbrodniarzy hitlerowskich. Na karę śmierci skazano m.in. Hansa Franka - generalnego gubernatora w Polsce, Hermanna Goeringa - marszłka Rzeszy i dowódcę Luftwaffe, Joachima von Ribbentropa - ministra spraw zagranicznych. W sumie Trybunał wydał 12 wyroków śmierci (w tym jeden zaocznie dla Martina Bormanna), trzech oskarżonych skazał na na dożywocie. 20 listopada 1945 r. rozpoczął się proces przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym - najsłynniejszy z procesów norymberskich, w których sądzono zbrodniarzy hitlerowskich. Na karę śmierci skazano m.in. Hansa Franka - generalnego gubernatora w Polsce, Hermanna Goeringa - marszłka Rzeszy i dowódcę Luftwaffe, Joachima von Ribbentropa - ministra spraw zagranicznych. W sumie Trybunał wydał 12 wyroków śmierci (w tym jeden zaocznie dla Martina Bormanna), trzech oskarżonych skazał na na dożywocie.  Fot. AP

W gmachu Pałacu Sprawiedliwości w Norymberdze rozpoczął się pierwszy proces zbrodniarzy hitlerowskich. Przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym powołanym przez USA, Wielką Brytanię, ZSRR i Francję stanęło 22 pozostałych przy życiu najważniejszych przywódców III Rzeszy, m.in. Herman Göring, Joachim von Ribbentrop, Hans Frank, Ernst Kaltenbruner, Alfred Jodl, Wilhelm Keitel i Rudolf Hess. „Nie będziemy ich sądzić za przegranie wojny, ale za to, że w ogóle ją rozpoczęli” - mówił główny oskarżyciel Robert H. Jackson. Po dziesięciomiesięcznym procesie zapadło 12 wyroków śmierci i trzy dożywocia. Do 1949 r. w Norymberdze odbyło się jeszcze 12 innych procesów, m.in. lekarzy, prawników, Einsatzgruppen, w których zapadło kilkadziesiąt wyroków śmierci.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Katyń w Norymberdze

20 listopada 1977 r. Sadat przemawia w Knesecie

Egipski prezydent Anwar Sadat (z lewej),  amerykański prezydent Jimmy Carter i izraelski premier Menachem Begin na trawniku północnym w Białym Domu po podpisaniu porozumienia pokojowego pomiędzy Egiptem i Izraelem, 26 marca 1979Egipski prezydent Anwar Sadat (z lewej), amerykański prezydent Jimmy Carter i izraelski premier Menachem Begin na trawniku północnym w Białym Domu po podpisaniu porozumienia pokojowego pomiędzy Egiptem i Izraelem, 26 marca 1979 Fot. Bob Daugherty / AP

10 lat po wojnie sześciodniowej i cztery lata po odpartej przez Izrael egipskiej agresji podczas wojny Jom Kipur przemówienie w Knesecie wygłosił prezydent Egiptu Anwar as-Sadat. - Niegdyś was odrzucaliśmy; mieliśmy nasze powody i obawy, ale oświadczam całemu światu, że akceptujemy życie z wami w trwałym pokoju opartym na sprawiedliwości - zapewnił. Sadat wyłamał się z antyizraelskiej polityki arabskiej. Rok później w Camp David wynegocjował z premierem Izraela Menachemem Beginem układ pokojowy i zasady rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. W 1978 r. obaj przywódcy dostali pokojowego Nobla, ale trzy lata później Sadat zapłacił życiem za swoją politykę, ginąc podczas parady wojskowej od kul członków radykalnej organizacji islamskiej Egipski Dżihad.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wojna sześciodniowa. Jak Izrael pokonał czterech sąsiadów?

20 listopada 1989 r. Wałęsa i związkowcy świata

Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa w 1990 r.Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa w 1990 r. TOMASZ WIERZEJSKI

Lech Wałęsa i Carlos Andrés Pérez, prezydent Wenezueli, zainaugurowali w Caracas 22. Kongres Światowej Konfederacji Pracy, wówczas jednej z trzech najpotężniejszych organizacji związkowych na świecie. Przewodniczący „Solidarności” w przemówieniu, którego słuchało 400 delegatów z 92 krajów, powiedział, że Ameryka Łacińska, podobnie jak Polska, musi przejść od gospodarki zdominowanej przez państwo do gospodarki rynkowej: „To przejście musi być jednak bardzo ostrożne, aby uniknąć niepokojów społecznych, jakie przynosi bezrobocie”. Wałęsa stwierdził też, że kraje południowoamerykańskie powinny otrzymywać pomoc międzynarodową, bo w przeszłości były eksploatowane przez imperia kolonialne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Internowany Lech Wałęsa miesiącami grał z władzą. Nie dał się zaszantażować ani kupić

20 listopada 1990 r. Pierwszy polski e-mail

 

Jak wysłać e-mail - instrukcja z 1984 r.

Wysłali go naukowcy Grzegorz Polok i Paweł Jałocha z genewskiej siedziby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) do Andrzeja Sobali z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej. Starania o podłączenie Polski do sieci trwały od marca - wtedy IFJ kupił w RFN komputer microVax II (nadano mu nazwę „Chopin”), stację Vaxstation 2000 oraz drukarkę laserową i wystąpił do Telekomunikacji Polskiej o zainstalowanie sztywnego łącza z CERN. Wcześniej o łącze z IFJ wystąpili Szwajcarzy. Żeby dostać się do światowej sieci, konieczny był jeszcze pierwszy w Polsce numer IP. 19 listopada Pentagon nadał IFJ nr 192.86.14.0. Pozwalał on podłączyć do sieci maksymalnie 255 komputerów. Następnego dnia między 10.57 a 13.25 e-mail został wysłany na historyczny adres: user%chopin.decnet@uxplgw.cern.ch.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Komputery PRL-u

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.