Dlaczego Ci słynni rycerze-zakonnicy cieszą się tak złą sławą i jak to się stało, że zostali 'czarnymi charakterami' polskiej historii? Wszystko zaczęło się - jak głosi legenda - od gałęzi dębu i siedmiu zakonników.
Krzyżaków do Polski sprowadził Konrad Mazowiecki. Władca nie zdawał sobie sprawy, jak groźnymi są partnerami. Efektem polsko-krzyżackiej współpracy był słynny konflikt, którego symbolem stał się Grunwald, a wraz z nim dwa nagie miecze i zwycięstwo Polaków. Przy swoich niechlubnych wyczynach Krzyżacy byli jednak też prawdziwymi innowatorami. Rozwijali handel, wprowadzili zasadę wspólnoty majątkowej małżonków oraz jednolity system miar i wag. Co więcej, Krzyżacy przetrwali do dziś.

Więcej dowiecie się z najnowszego wydania Objazdowego Muzeum Historii Polski. W każdy poniedziałek, od 6 lipca, przez 13 tygodni w tygodniku 'Ale Historia' krążymy razem z Wami po Polsce - w czasie i przestrzeni.

Partnerem Strategicznym cyklu jest Fundacja PZU. Honorowy patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy na: wyborcza.pl/objazdowemuzeum

W animacji wykorzystaliśmy fragment prezentacji 3D Muzeum Narodowego w Warszawie i Platige Image. Obiekt 'Bitwa pod Grunwaldem' Jana Matejki znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
`