Jego nazwisko przeszło do historii, a takie pojęcia jak 'przestrzeń Banacha' i 'algebra Banacha' znajdziemy w najbardziej popularnych encyklopediach. Stefan Banach stał się dla matematyki tym, kim Mikołaj Kopernik dla astronomii, a Maria Skłodowska-Curie dla fizyki i chemii.

Banach był cytowany w tytułach artykułów matematycznych ok. 12 tys. razy, a wyszukiwarka Google zindeksowała ponad 4 mln stron internetowych, z użyciem terminu 'przestrzeń Banacha'. Najważniejszą zasługą Banacha jest przełamanie kompleksu niższości Polaków w naukach ścisłych - mówił inny znakomity matematyk, Hugo Steinhaus.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Banach nie był sam. Mieliśmy w tamtym czasie wielu wspaniałych matematyków, wystarczy wymienić jeszcze choćby Tarskiego i Kuratowskiego. Mówiło się o 3 szkołach polskiej matematyki: Warszawskiej, Krakowskiej i Lwowskiej. Nie zgodzę się, żebyśmy mieli kompleks w naukach ścisłych.
@Gość: pfff Absolutna prawda. To ze wiekszosc nauczycieli w szkolach podstawowych i srednich byla intelektualnie imatematycznie niewydolna nie oznacza ze umysl Polakow jako nacji ma kompleksy. Bzdura.
już oceniałe(a)ś
24
1
@Gość: pfff też tak uważam. Polskie ciągoty do wielkości, jakiejś mocarstwowości, wyjątkowości, jeśli mają jakieś podstawy i szanse to tylko w matematyce, bo tylko w tej dziedzinie, w wymiarze światowym, wnieśliśmy istotny wkład w jej rozwój.
już oceniałe(a)ś
24
0
@Gość: pfff A Ulam policzył AMerykanom parametry bomby atomwej.
już oceniałe(a)ś
21
0
@Gość: pfff Mieliśmy ? Weźmy np. takiego Kazimierza Kuratowskiego. Syn Marka Kuratowa i Rozy Keiserstein. Kiedy Kuratow dał się ochrzcić, zmienił nazwisko na Kuratowski. I co teraz?
już oceniałe(a)ś
5
28
@calmy Dalej środa.
już oceniałe(a)ś
12
0
@Gosc: radon wodorowej
już oceniałe(a)ś
3
0
@calmy Ulam, Tarski, Steinhaus, Kuratowski, Hartman - wszyscy pochodzenia żydowskiego. Nasi matematycy. A to dobre.
już oceniałe(a)ś
7
9
@Gosc: satancruz A tych, którzy przeżyli wojnę wygnano w 68. Według Ciebie to pewnie było wprost genialne dla polskiej matematyki?
już oceniałe(a)ś
1
0
Panie Autorze, Banach nigdy nie dostałby nobla, z tej prostej przyczyny, że ta nagroda nie obejmuje matematyki.. Może chodziło o nagrodę Abela ?
@Gość: jk W matematyce odpowiednikiem nagrody Nobla jest medal Fieldsa.
już oceniałe(a)ś
20
0
@Gosc: rgertertert Nie do konca - medal Fieldsa mozna dostac do wieku 40 lat, natomiast Nobla dostaje sie z regoly duzo pozniej. Medal Fieldsa promuje wybitnych mlodych matematykow. Odpowiednikiem Nobla moze byc raczej nagroda za rozwiazanie ktoregos z problemow milenijnych.
już oceniałe(a)ś
4
0
@Gość: jk Banach w ostatnich latach życia zajmował się fizyką
już oceniałe(a)ś
3
1
@Gosc: gosc http://pl.wikipedia.org/wiki/William_Lawrence_Bragg Lawrence Bragg - nagroda Nobla w wieku 25lat
już oceniałe(a)ś
0
1
@Gość: jk A wiesz dlaczego? Nobel podejrzewał żonę o romans z pewnym matematykiem. Rozpytał wśród znajomych, czy mniemany kochanek ma szansę na jego nagrodę. Odpowiedź była twierdząca. Rzekł więc: to z matematyki nie będzie nagrody. No i co rządzi światem?
już oceniałe(a)ś
0
0
dlaczego gó...ana reklama startuje bez mojej zgody na zobaczenie filmu?
@Gość: o Wyłącz sobie flasha w przeglądarce i po krzyku. U mnie skończyły się ruchome obrazki, choć początkowo miałem problem przyzwyczaić się do szarych prostokątów. Ale one za to mają w górnym rogu krzyżyk do usuwania. Jest super.
już oceniałe(a)ś
4
3
@Gosc: SER$ To nie chodzi o wyłączanie flasza tylko o agresję reklamową.
już oceniałe(a)ś
4
0
To właśnie jest najwybitniejszy Polak XX wieku. Niestety przeciętny człowiek w Polsce, nawet student uczelni technicznej, nie ma pojęcia kim ten człowiek był. Oprócz niego było wielu wybitnych matematyków w Lwowie czy Warszawie w tamtych czasach. Dobrze jest o tym przypominać.
@socialismo_en_libertad 10 000 ulic i pomników mitomana JPII 1 ulica Banacha Polacy, dokąd zmierzacie?
już oceniałe(a)ś
24
4
W matematyce i logice jesteśmy potęga światową - niestety dzieki pedagogom przestaniemy nia być; edukacje logiczna eliminuje się z programów studiów. blogi.newsweek.pl/Tekst/spoleczenstwo/671479,polska-edukacja-na-dnie-proba-diagnozy-%e2%80%93-swinie-psy-ogrodnika-i-nosorozce.html Polski system edukacyjny generuje ?potężną nierównowagę edukacyjną?. 80% społeczeństwa nie jest w stanie konsumować kultury ?lekko-wysokiej?; nie jest w stanie uczestniczyć w dyskursie publicznym. Z drugiej strony, mamy wikipedystów i blogerów, którzy produkują elitarne teksty kultury, wymagające, dla swojej recepcji ze zrozumieniem, wysokich kompetencji intelektualnych. blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/647854,dlaczego-polscy-logicy-maja-byc-niewolnikami-teologow-katolickich.html Aby zniszczyć filozofię w Polsce, utożsamianą z dziedzictwem Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, najpierw trzeba zniszczyć polską logikę. Dyskurs filozoficzny bez podbudowy logicznej podlega atrofii i przekształca się w propagandę na usługach określonej opcji ideologicznej. Ponieważ w naszym kraju dominującą opcją w dyskursie publicznym ma być katolicyzm, filozofowie powinni stać się niewolnikami księży katolickich. Parafrazując semantycznie Marksa, Engelsa i Jezusa Chrystusa: ?Zaprawdę powiadam Wam: Logicy wszystkich uniwersytetów, łączcie się !!!?
brawo, zgadzam się w pełni. pozdrawiam
już oceniałe(a)ś
9
1
@wojciechkr-ysztofiak aż sobie skrina tej wypowiedzi zrobilem bo serce sie raduje na racjonalne podejście do tematu
już oceniałe(a)ś
5
1
@wojciechkr-ysztofiak No tak, niektórym wszystko kojarzy się z rozporkiem. Innym z Kościołem. A jeszcze innym "elitarne teksty kultury" z "wikipedystami i blogerami". A poza tym, zanim zaczniesz pomstować na "potężną nierównowagę edukacyjną", naucz się pisać bez błędów.
już oceniałe(a)ś
3
9
W naszym hurapatryjotycznym kraju, mało kto docenia rolę nauki. W masowej wyobraźni jest "cud nad Wisłą". I to pewnie jeszcze pod wodzą Piłsudskiego. A w rzeczywistości kluczową rolę odegrało Biuro Szyfrów, gdzie właśnie polscy matematycy łamali szyfrogramy sowietów. Polskie dowództwo miało trochę z górki, bo znało większość rozkazów przeciwnika. Późniejszy rozwój tej dziedziny matematyki zaowocował złamaniem Enigmy. Mieliśmy w tym niebagatelny wkład. A co do samego Banacha. Jeśli chcecie go do kogoś porównywać to do Einsteina. Miał podobny wpływ na współczesną matematykę jak tamten na fizykę. No i żyli w tym samym czasie.
@banc Masz racje, ale nie doceniamy roli nauki poniewaz nie mamy tutaj w zasadzi zadnej tradycji. Ucza nas w szkole o Koperniku i Curie-Skoldowskiej, a potem przecetny Polak mysli ze to wystarczy zeby okreslic sie jako narod wybitnie uzdolniony w dziedzinie nauki... Ogolnie to jest smiech na sali i poza malymi 'wysepkami' (katedrami na polibudach i uniwerkach, ktore maja jakis tam szczadkowy wklad w obecna nauke) nie ma nas nigdzie gdzie ta nauka sie odbywa... Z drugiej strony to smiejemy sie z zachodu, jaki to glupi system i ilu tam jest debili na okolo... szkoda gadac i nie rozumiem w zasadzie jak mozna w ten sposob wogole myslec.
już oceniałe(a)ś
15
0
@banc Wydaje mi sie ze Hilbert mial wiekszy wplyw
już oceniałe(a)ś
5
0
@lol76 Nie wiem czy moąna Marię Skłodowską Curie nazwać polską uczoną. Była Polką, ale specjalistyczną wiedzę zdobyła we Francji. Tam też dokonała wszystkich swoich odkryć.
już oceniałe(a)ś
9
5
@banc troszeczkę mnie rozsmieszyłes tym negowaniem cudu nad wisła. Pan Bóg robiąc cuda bazuje na naturze a nie ideologii którą tutaj chcesz przemycić. Proszę nie przeciwstawiać Pana Boga nauce. http://nauka.wiara.pl/doc/1523074.Wszystko-jest-matematyka
już oceniałe(a)ś
3
7
@banc Trzech matematyków/kryptologów, którzy przyczynili się do złamania kodu Enigmy to: Rejewski, Różycki i Zygalski. Już w latach 20-tych nasi matematycy mieli niezłe osiągnięcia w łamaniu niemieckich szyfrów Enigmy. Chapeau bas przed nimi i resztą wielkich matematyków tamtego okresu, z Banachem na czele... A jak sobie do tego przypomnę aforyzmy Steinhausa... to od razu mi się gęba uśmiecha!! :)
już oceniałe(a)ś
7
0
@Gosc: Neon Racja ! Nauka i Religia to dwa różne światy. Nie ma pomiędzy nimi sprzeczności bo kręcą się na odmiennych orbitach.
już oceniałe(a)ś
2
0
Byl Kopernikiem matematyki, niefortunne. Lepiej by brzmialo, byl wielkim matematykiem.Dla tych co maja Kopernika w glowie, mozna dodac "na miare Kopernika".
Słusznie, po co sięgać do geniuszy sprzed 500 lat. Redaktor mógł napisać, że Stefan Banach był: 1. Messim matematyki; 2. Sereną Williams matematyki; albo 3. Davidem Beckhamem matematyki.
już oceniałe(a)ś
4
1
@tadek-1 Fakt, zwłaszcza że Kopernik też był wybitnym matematykiem
już oceniałe(a)ś
1
0
piff masz całkowitą rację. Nasi w matmie są w czołówce światowej. Potwierdzają to wyniki naszych małolatów we wszelkiego rodzaju turniejach informatycznych. Kompleksy to chyba ma nasz redaktorzyna. Ale i tak fajnie, że wywołał temat :)
@Gość: ocoolarek A np. Ksiadz Heller? http://nauka.wiara.pl/doc/1523074.Wszystko-jest-matematyka http://info.wiara.pl/doc/175314.Ks-prof-Michal-Heller-odebral-Nagrode-Templetona
już oceniałe(a)ś
2
4
`