Jadwiga Andegaweńska - królowa, która rozkochała w sobie świat

Animacja: Rafał Kucharczuk
17.07.2015 17:54

Jadwiga Andegaweńska zapisała się w historii jako kobieta piękna i szlachetna. Była najmłodszą córką Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. Została królem Polski w wieku 10 lat.

O rękę pięknej królowej zabiegało wielu władców. Jednym z nich był Wilhelm Habsburg. Nie sprostał jednak oczekiwaniom możnych i został przepędzony z sypialni Jadwigi. Kandydatem odpowiednim do zaślubin okazał się Władysław Jagiełło. Początkowo pełna obaw królowa ostatecznie zgodziła się na małżeństwo. Przekonał ją do tego, między innymi, dworzanin wysłany na zwiady do łaźni. Zapewnił Jadwigę, że Jagiełło nie wygląda jak niedźwiedź, jest za to zgrabnym mężczyzną o wesołym spojrzeniu.

Więcej o Jadwidze dowiecie się z najnowszego wydania Objazdowego Muzeum Historii Polski. W każdy poniedziałek, od 6 lipca, przez 13 tygodni, w tygodniku 'Ale Historia' krążymy razem z Wami po Polsce - w czasie i przestrzeni.

Partnerem Strategicznym cyklu jest Fundacja PZU. Honorowy patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy na: wyborcza.pl/objazdowemuzeum