Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Jest rok 1407. 30 marca Konrad von Jungingen, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, umiera po długiej i ciężkiej chorobie. Znakomity dyplomata, który w przeciwieństwie do swych poprzedników, poszerzał wpływy Zakonu nie na drodze wojny, a przez negocjacje i działania polityczne, na łożu śmierci przestrzegał zakonnych dostojników, by pod żadnym pozorem następcą nie czynili jego młodszego brata Ulricha, którego wprost nazywał głupcem.

Stało się jednak inaczej, a dumny i porywczy Ulrich, jako wielki mistrz Zakonu, parł do ostatecznej rozprawy ze złączonymi unią Litwą i Królestwem Polskim. Między Polską a Prusami dochodzi do coraz większych napięć. Ulrich von Jungingen rozpoczyna ekspansję na Polskę. Krzyżacy wysyłają na jej terytorium coraz więcej swoich szpiegów, którzy mają za zadanie wzniecanie buntu na terenach granicznych z Prusami wschodnimi. Na domiar złego, wychodzi na jaw, że Krzyżacy sięgają przy tym po zakazane przez Kościół praktyki magiczne! Król Jagiełło musi reagować. Wraz z biskupem Mikołajem postanawia stworzyć w sekrecie oddziały skrytobójców, którzy mają przeszkodzić działaniom Zakonu bez wywoływania międzynarodowego skandalu.

Brzmi jak wstęp do nowej książki historical-fiction? Blisko, ale chodzi nie o książkę, a o grę na telefony i tablety. W Shadow Assassin wcielamy się jednego z "Cieni" - szpiegów i skrytobójców infiltrujących dla króla Władysława Jagiełły ziemie Zakonu.

"Cienie", jak czytamy w fabularnym wstępie do gry, byli wybierani z sierocińców prowadzonych przez braci zakonnych. Nie mieli rodzin, nie mieli własnych historii. A historię jednego z nich napiszą gracze.

Będzie się ona składać z trzydziestu opartych o historyczne tło misji. Twórcy obiecują wciągającą fabułę i liczne odniesienia do historycznych wydarzeń i postaci. Czytając takie zapowiedzi nie trudno o skojarzenia z serią Assassin's Creed, za co w zasadzie niewielkiemu, lubelskiemu studiu Mutated Byte należy się pochwała. W końcu dostaniemy odpowiedź jak wyglądała by gra o assassynach osadzona w jednym z najciekawszych i najbardziej burzliwych okresów historii Polski.

Podobnie jak w Assassin's Creed poza warstwą czysto rozrywkową dostaniemy też pewien walor edukacyjny. Tam mogliśmy np. pogłębić swoją wiedzę o zabytkowych lokacjach renesansowych Włoch czy XVIII-wiecznego Paryża. W Shadow Assassin, za zbieranie ukrytych na mapie symboli nagrodzeni zostaniemy licznymi, przygotowanymi przy współpracy z redakcją "Ale Historia" ciekawostkami o XV-wiecznej Polsce, obyczaju rycerskim i burzliwej relacji z zakonem krzyżackim.

Sama rozgrywka w Shadow Assassin jest bardzo ciekawa, wciągająca i wprowadzająca sporo innowacji. Przykładowo w wersji demo reklamy nie wyświetlają się co chwila jak w grach konkurencji, ale zostały zaimplementowane w samą rozgrywkę. Mianowicie sami wybieramy czy chcemy obejrzeć reklamę, by np. ominąć sprawiającą problemy mini grę towarzyszącą włamywaniu się do zamkniętych pomieszczeń. Same mini gry są z resztą ciekawie zaprojektowane i świetnie sprawdzają się na telefonach i ekranach dotykowych, podobnie jak sterowanie i model walki, oparty na quick time eventach, wprowadzających do potyczek element zręcznościowy.

Gra zachęca do pozostawania w ukryciu, omijania przeciwników i eliminowania ich z zaskoczenia. Pod tym względem wpisuje się w odżywający po długim letargu nurt tzw. skradanek, gdzie nieprzemyślane wpadnięcie w grupę przeciwników może skończyć się dla gracza rozpoczęciem etapu od nowa. Za wykonane zadania otrzymujemy punkty doświadczenia, które z czasem możemy inwestować w rozwijanie jednej z trzech ścieżek - skrytobójstwa, ataku opartego na sile, i zdolności defensywne.

Pozytywne wrażenie robi też estetyczna, trójwymiarowa grafika i warstwa dźwiękowa.

Grę można pobrać na urządzenia z systemem Android ze sklepu Google Play.

Wideo "Ale Historia" to najciekawsze fakty, ciekawostki i intrygujące smaczki minionych wieków i lat. To opowieść o naszych przodkach, a więc i o nas samych, która pozwala lepiej zrozumieć świat, jego kulturę i naszą własną mentalność. Zafascynuj się przeszłością, by lepiej zrozumieć teraźniejszość!


W ''Ale Historia'' czytaj też:

Delfina Potocka, heroina Krasińskiego
Czułem od pierwszej chwili, że anioł drzemie w Tobie, anioł piękności i energii i anioł słodyczy - pisał Zygmunt Krasiński do Delfiny Potockiej. Ich płomienny romans wybuchł w 1839 r. Wieszcz poświęcał kochance wiersze i liryki, uczynił ją też bohaterką mesjanistycznego poematu "Przedświt"

Nierealne postulaty Sierpnia
Strajkujący latem 1980 r. w Stoczni Gdańskiej żądali od władz m.in. obniżenia wieku emerytalnego - dla mężczyzn do 55 lat, a dla kobiet do 50. Doprowadziłoby to do ruiny finanse publiczne dzisiejszej, znacznie bogatszej Polski, a co dopiero tamtej, komunistycznej

Atom dla Hitlera
Prace nad bombą atomową najwybitniejsi niemieccy fizycy rozpoczęli już 16 września 1939 r., dwa tygodnie po ataku Wehrmachtu na Polskę. Trwały przez całą wojnę, a w marcu 1945 r., gdy III Rzesza chyliła się już ku upadkowi, w tajnym ośrodku w Szwabii o mało nie udało im się wywołać reakcji łańcuchowej. Próba się nie powiodła tylko dlatego, że reaktor, który zbudowali, okazał się za mały

Jak Europa podzieliła Bliski Wschód
W maju 1916 r. Wielka Brytania i Francja podpisały tajny układ, w którym podzieliły się terenami chylącego się ku upadkowi imperium otomańskiego. Jego autorzy nie przypuszczali, że arbitralnie i przypadkowo wytyczone wówczas granice ukształtują Bliski Wschód na następne 100 lat

Pod nie swoją czupryną
Najbardziej pożądane były peruki naturalne - wielkie sumy płacono za włosy dziecięce oraz młodych chłopek, szczególnie polskich i niemieckich, których warkocze uznawane były w Europie za najpiękniejszeCzytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.