Czy dodatnie wyniki testu punktowego świadczą o alergii?

red
27.08.2013 10:18
A A A
Moje dziecko miało testy alergologiczne skórne. Interesuje mnie jeden z wyników: przy histaminie 6/30 uczulenie na psa - 3/3. Co to oznacza? Czy dziecko ma uczulenie na psa i czy w związku z powyższym nie powinien przebywać z psiakiem w domu? Dodam, że zaczerwienienie nie było zbyt duże i na środku pojawiły się dwie malutkie wypustki - bąbelki.

Wynik testu punktowego uznaje się za dodatni, jeżeli w miejscu testowania powstaje bąbel o wielkości średniej średnic ?3 mm otoczony rumieniem, przy dodatnim teście z histaminą (kontrola dodatnia) i ujemnym z kontrolą ujemną. Jeżeli obwód bąbla przypomina wypustki (prawdopodobnie tzw. pseudopodia/nibynóżki) to jest to dodatkowe potwierdzenie uczulenia.

Dodatni wynik testu wskazuje jedynie na istnienie uczulenia (wytwarzanie przez układ immunologiczny przeciwciał IgE swoistych dla uczulającego alergenu). Nie jest to równoznaczne z alergią, którą można rozpoznać dopiero wówczas, kiedy kontakt z uczulającym alergenem prowadzi do wystąpienia objawów klinicznych (alergicznego nieżytu nosa, alergiczne zapalenia spojówek, zmian skórnych).

Około 30 proc. ludzi ma dodatnie wyniki testów skórnych, bez towarzyszących im objawów klinicznych rozpoznaje się wówczas uczulenie klinicznie nieme. U części z tych osób, zwłaszcza przy częstym kontakcie z uczulającym alergenem, po różnie długim okresie dochodzi do rozwoju alergii.

W przypadku Pani dziecka prawdopodobnie występuje uczulenie klinicznie nieme na alergeny psa (nie pisze Pani nic na temat ewentualnego występowania objawów chorobowych). W takiej sytuacji zaleca się jedynie przestrzeganie podstawowych zaleceń higienicznych.

Jeżeli dziecko często choruje, można podejrzewać alergię na alergeny psa. Należałoby wówczas sprawdzić czy w okresie, kiedy nie ma kontaktu z psem objawy chorobowe ustępują. Jeżeli tak, to najlepszym rozwiązaniem byłoby oddanie psa, ewentualnie zmniejszanie objawów za pomocą środków farmakologicznych.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała dr n. med. Grażyna Durska

 

Zakład Medycyny Rodzinnej

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

 

Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

 

Piśmiennictwo:

Komisja ds. Standardów Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Przewodniczący Kruszewski J.: Standardy w alergologii część I. Łódzka Drukarnia Dziełowa. 2003, 9-29. Krauze A., Kulus M.: Alergia na zwierzęta. Alergoprofil 2011; 7, 1: 16-23. Rudzki E.: Alergeny. Medycyna Praktyczna 2008: 256-259. Willak-Janc E., Jonkisz P.: Pies - przyjaciel czy wróg alergika? Alergia. Astma. Immunologia. 2012; 17, 3: 113-117.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin