Przeciwwskazania do wykonywania peelingów medycznych

red
26.08.2013 16:28
A A A
Witam. Mam 18 lat i od ponad 5 lat borykam się z trądzikiem. Przyjmowałam wiele leków przepisywanych przez dermatologów (ostatnim był Differin), niestety, trądzik nie jest do końca wyleczony. Wciąż mam mnóstwo zaskórników, pryszcze także często się pojawiają. Chciałabym udać się do kosmetyczki na zabiegi chemiczne kwasami, jednak we wrześniu wykryto u mnie łuszczycę. Nie była ona duża, tylko kilka małych znamion. Teraz zostało mi tylko jedno małe miejsce, które nie chce się wyleczyć, inne zniknęły. Słyszałam, że mając łuszczycę nie można poddać się zabiegom kwasami, jednak jestem już tak zdesperowana, że chciałabym zaryzykować. Trądzik strasznie mnie ogranicza, utrudnia kontakty z rówieśnikami. Tutaj moje pytanie. Co się stanie, jeśli poddam się zabiegom kwasami? Czy często występują u takich osób skutki uboczne czy może procent ten jest niewielki? Bardzo mi zależy na tym zabiegu. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób zapalnych skóry. Z reguły rozpoznaje się ją na podstawie obrazu klinicznego. Jest przewlekłą chorobą z okresami zaostrzeń i remisji. Niektóre leki oraz zakażenia mogą powodować ujawnienie, zaostrzenie lub przewlekłe utrzymywanie się zmian łuszczycowych. W tej jednostce chorobowej spotykamy tak zwany objaw Koebnera, polegający na wysiewie grudek łuszczycowych w miejscu urazu mechanicznego.

Do bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania peelingów medycznych zaliczamy między innymi: nadwrażliwość na substancję pellingującą, ciążę, ostrą infekcje wirusową (ogólną), infekcję wirusową skóry (opryszczka, brodawki), stany zapalne i aktywne zakażenia skóry, skłonność do powstawania keloidów, zabiegi chirurgiczne (jakie pacjent przechodził ostatnio), leczenie: retinoidami, światłem, antykoagulacją, chemioterapią (jakie stosował pacjent 3-6 miesięcy przed zabiegiem).

Do względnych przeciwwskazań zaliczamy: konieczność ciągłego przebywania na słońcu, aktywne choroby skóry, nałogowe palenie tytoniu, nierealistyczne oczekiwania pacjenta, stwierdzone w wywiadzie.

Peelingów medycznych nie powinno wykonywać się na aktywne miejsca chorobowe. Proponowałabym Pani zgłosić się do lekarza dermatologa, który zajmuje się również zabiegami estetycznymi (peelingami, którymi jest Pani zainteresowana). Po dokładnym wywiadzie, ocenie klinicznej Pani chorób: trądziku, łuszczycy, lekarz dermatolog wybierze najlepsze dla Pani rozwiązanie.

Pokrewne tematy: www. dermatologia.mp.pl

Odpowiedziała dr med. Jolanta Maciejewska

 

Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii

 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

 

Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy

 

Piśmiennictwo:

Włodarkiewicz A.: Dermatochirurgia. Cornetis, 2009. Wolska H., Langner A.: Łuszczyca. Czelej, 2006.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin