Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ból w kończynie górnej może być spowodowany różnymi przyczynami, w tym m.in. zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa powodującymi podrażnienia korzeni nerwowych, uszkodzeniem splotu barkowego lub pojedynczych nerwów kończyny górnej, jak również chorobami ortopedycznymi lub reumatologicznymi. Ze względu na sposób promieniowania bólu, a także zgłaszane "problemy z kręgosłupem", przyczyna neurologiczna wydaje się najbardziej prawdopodobna.

Ból w przypadku podrażnienia korzeni nerwowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa ma różną lokalizację w zależności od zajętego korzenia lub korzeni i może obejmować całą kończynę lub jej poszczególne fragmenty. Dolegliwościom bólowym towarzyszyć może osłabienie kończyny oraz nieprzyjemne wrażenia czuciowe (np. drętwienie) w obrębie tej kończyny.

W celu postawienia diagnozy niezbędna będzie wizyta u lekarza neurologa oraz wykonanie zaleconych przez niego badań. Decyzje co do ewentualnych badań dodatkowych podejmie lekarz po badaniu neurologicznym.

Pokrewne tematy: www.psychiatria.mp.pl

dr n. med. Dorota Włoch-Kopeć

 

specjalista neurolog

 

Klinika Neurologii

 

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie

 

Piśmiennictwo:

Brannagan III T. H., Weimer L.H.: Uszkodzenia nerwów czaszkowych i obwodowych. Neurologia Merrita. Elsevier Urban&Partner. Wrocław 2012. Ronthal M.: Bóle szyi i kończyn górnych. Neurologia w praktyce klinicznej. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2006.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.