Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ból w klatce piersiowej zawsze jest objawem niepokojącym i wymaga dalszej diagnostyki. Pojawianie się dolegliwości bólowych w sytuacjach stresowych może być objawem nerwicy, ale może także być spowodowane szeregiem innych dolegliwości.

Jeżeli bólowi uporczywy kaszel lub inne cechy infekcji, jak np. gorączka i ból nasila się przy oddychaniu, może być objawem podrażnienia opłucnej.

Jeżeli ból zlokalizowany jest głównie w przedniej części klatki piersiowej i jest nasilany przez oddychanie lub ruch, może to być objawem zespołu Tietza, w którym dochodzi do zapalenia chrzęstno-kostnych połączeń żeber i mostka. Objawem charakterystycznym dla tego zespołu jest nasilenie bólu w trakcie uciskania ściany klatki piersiowej nad uszkodzonym stawem.

Napady bólu nasilane przez głębokie oddychanie, ruch lub kaszel mogą być również spowodowane przez neuralgię międzyżebrową. Jest to choroba, w której ataki przeszywającego i rwącego bólu obejmują okolice żeber i często towarzyszy im nadwrażliwość na dotyk skóry klatki piersiowej nad zajętym nerwem.

W opisywanym przypadku konieczne będzie udanie się do lekarza rodzinnego oraz w razie potrzeby innych specjalistów, jak neurolog, kardiolog, aby postawić jednoznaczną diagnozę po zebraniu szczegółowego wywiadu oraz przeprowadzenie badania fizykalnego.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

dr n. med. Dorota Włoch-Kopeć

 

specjalista neurolog

 

Klinika Neurologii

 

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie

 

Piśmiennictwo:

Goldman L.: Chest discomfort and palpitation. Harrison's principles of internal medicine. McGraw-Hill. New York, 1998.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.