Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lorazepam (substancja czynna leku Lorafen) jest pochodną bezodiazepiny o działaniu m.in. nasennym i uspokajającym. Jego okres półtrwania wynosi 9 h, co znaczy, że po 9 godzinach stężenie leku we krwi spadnie o połowę, co nie jest równoznaczne z tym, że po 18 godzinach lek zostanie całkiem wydalony. Wskaźnik ten informuje o tym, że lek ten jest stosunkowo długo usuwany z organizmu, co przekłada się na jego przedłużone działanie. W trakcie terapii lorazepamem i 5 dni po jej zakończeniu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn w ruchu, gdyż lek ten może istotnie spowalniać szybkość reakcji.

Niestety większość leków stosowanych w leczeniu zaburzeń snu może upośledzać sprawność psychofizyczną i po ich przyjęciu nie powinno się prowadzić samochodu.

Lekiem, który może powodować poranną senność, ale nie powoduje upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów jest zolpidem (nazwy handlowe: Apo-Zolpin, Hypnogen, Nasen, Noxizol, Onirex, Polsen, Sanval, Stilnox, Xentic, Zolpic, ZolpiGen, Zolsana).

Jest to lek dostępny wyłącznie na receptę i jego stosowanie w zaburzeniach snu należy ograniczyć do maksymalnie 4 tygodni ze względu na ryzyko uzależnienia. Po przyjęciu 10 mg (rutynowo stosowana dawka) zolpidemu konieczne jest zapewnienie co najmniej 7-8 godzin nieprzerwanego snu, aby nie pojawiły się zaburzenia pamięci i upośledzenie sprawności psychofizycznej. W trakcie leczenia nie wolno spożywać alkoholu. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży i karmiących. U osób z zaburzeniami czynności wątroby oraz osób w podeszłym wieku należy stosować mniejszą dawkę.

Pokrewne tematy: www.psychiatria.mp.pl

dr n. med. Dorota Włoch-Kopeć

 

specjalista neurolog

 

Klinika Neurologii

 

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie

 

Piśmiennictwo:

Medycyna Praktyczna: Indeks leków

Wojciech Kostowski (red.): Farmakologia. Podstawy farmakoterapii. Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy. Wydanie II poprawione. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001. Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.