Czy testy skórne dają 100 proc. odpowiedź, czy ktoś jest uczulony na daną rzecz, czy nie?

red
12.08.2013 16:26
A A A
Czy testy skórne dają 100% odpowiedź, czy ktoś jest uczulony na daną rzecz, czy nie? W kwietniu i maju często zapadałam na przeziębienia objawiające się cechami alergicznymi (wodnisty, męczący katar), zdecydowałam się w październiku na test skórny na alergeny wziewne. Test pokazał, że nie jestem na nic uczulona. Przed badaniem nie przyjmowałam żadnych lekarstw. Natomiast w kwietniu byłam ponownie chora. Internistka poinformowała mnie, że moje przeziębienie ma charakter alergiczny. Na żaden pokarm nie jestem uczulona. W jaki sposób mogę sprawdzić, co jest powodem moich przeziębień. Czy powinnam zdecydować się na jakieś testy i jeśli tak, to na jakie?

Punktowe testy skórne z alergenami uznawane są za złoty standard diagnostyczny alergii IgE-zależnej. Cechuje je duża swoistość (zdolność testu do wykluczenia uczulenia) oraz duża czułość (zdolność testu do potwierdzenia uczulenia).

Na wynik testów wpływa wiele czynników związanych między innymi z: wiekiem, płcią, wrażliwością skóry osoby badanej, techniką wykonywania badania (doświadczenie personelu medycznego), jakością użytych alergenów, porą roku, w której wykonywane są testy, lekami przyjmowanymi przez pacjenta (preparaty antyhistaminowe, przeciwdepresyjne, glikokortykosteroidy systemowe, miejscowe leki znieczulające i glikokortykosteroidy), infekcjami.

Wynik testów zawsze należy interpretować w powiązaniu z wynikami kontroli dodatniej i ujemnej.

W celu zwiększenia wiarygodności badania, zwłaszcza w przypadku wyników ujemnych należy testy powtórzyć. Dwukrotnie ujemny wynik przy ewidentnych objawach klinicznych sugerujących chorobę alergiczną jest wskazaniem do przeprowadzenia donosowej próby prowokacyjnej lub oznaczenia stężeń swoistych przeciwciał IgE. Weryfikacją rozpoznania (potwierdzenia lub wykluczenia alergii) jest także odpowiedź organizmu na leki antyhistaminowe.

W pytaniu wymienia Pani tylko jeden objaw chorobowy - wodnisty męczący katar. Jest to objaw niecharakterystyczny, towarzyszący głównie infekcjom wirusowym.

Symptomatologia alergicznego nieżytu nosa jest znacznie bogatsza. Dominującym objawem jest świąd błony śluzowej nosa, salwy kichania (7-8 i więcej kichnięć jedno po drugim), wodnisty wyciek z nosa lub obrzęk błony śluzowej nosa i towarzyszące temu utrudnienie oddychanie przez nos, czasami pogorszenie węchu.

Pokrewne tematy: www.alergie.mp.pl

Odpowiedziała dr n. med. Grażyna Durska

 

Zakład Medycyny Rodzinnej

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

 

Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

 

Piśmiennictwo:

Pietruszewska W., Kuna P.: Alergiczny nieżyt nosa z punktu widzenia laryngologa. Terapia Alergologia 2013; 3(285): 35-36, 39-45. Kruszewski J., Kowalski M.L. (red.): Standardy w alergologii. Stanowisko Panelów Eksperckich Polskiego Towarzystwa Alergologicznego Kraków 2010 część I, wydanie II: 24-33, 39-45, 59-65.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin