Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 września 2000 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń stanowi, że badania lekarskie osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń lub osoby posiadającej pozwolenie na broń, obejmują ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego, stanu psychicznego, stanu narządu wzroku, słuchu i równowagi oraz sprawności układu ruchu; badania specjalistyczne i pomocnicze zlecone przez upoważnionego lekarza przeprowadzającego ogólną ocenę stanu zdrowia, w tym:
- badanie przez lekarza psychiatrę,
- badanie przez lekarza okulistę, przy uwzględnieniu sposobu oceny określonego w załączniku nr 10 do rozporządzenia,
- konsultacje innych lekarzy specjalistów i badania pomocnicze, które lekarz uzna za niezbędne w wyniku przeprowadzonej oceny stanu zdrowia.
Załącznik Nr 10 omawia sposób oceny narządu wzroku i wymagania dotyczące ostrości wzroku, korekcji, rozpoznawania barw, pola widzenia i widzenia obuocznego. Od osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń wymaga się prawidłowego rozpoznawania barwy czerwonej, zielonej i żółtej.
Podstawowym testem służącym w Polsce do oceny widzenia barwnego są tablice Ishihary. Istnieją również inne sposoby oceny widzenia barwnego i jego zaburzeń, np. test Farnswortha, anomaloskop Nagela, czy test CAD, jednak ich dostępność jest znacznie ograniczona.
Niezdolność do prawidłowego rozpoznawania barw w teście Ishihary może zatem stać się podstawą do odmówienia wydania zezwolenia na broń.
Pokrewne tematy: www.okulistyka.mp.pl
Odpowiedział
dr med. Arkadiusz Pogrzebielski
Ośrodek Chirurgii Oka prof. Zagórskiego w Krakowie Scanmed,
Szpital św. Rafała w Krakowie
Centrum Okulistyki Krak-Vision, Kraków
Piśmiennictwo:
Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.