Na wstępie chciałabym zapytać panią, czy dziecko jest karmione w pełni sztucznie, czyli nie dostaje pokarmu mamy ani z piersi, ani odciąganego? Czy jest karmione w sposób mieszany, czyli dostaje mleko mamy oraz dodatkowo mieszankę mleczną dla niemowląt? Być może ten drugi sposób karmienia tłumaczyłby wizytę Pani w poradni laktacyjnej. Poradnie laktacyjne zajmują się bowiem problemami związanymi z laktacją, pomocą w karmieniu piersią, powinny więc umieć rozwiązać problemy niepokoju dziecka w inny sposób niż zmiana rodzaju mieszanki.
Dziecko, które obficie ulewa wymaga uwagi. Podawanie preparatu Nutriton w odciąganym mleku matki pozwala nieco zagęścić "dietę" i zmniejszyć intensywność ulewania. Podobny efekt osiągamy, podając dziecku karmionemu w sposób mieszany - mleko modyfikowane AR (antyrefluksowe). Częstym objawem obserwowanym w praktyce bywa zagęszczenie stolca. Trzeba wtedy zmniejszyć ilość podawanego preparatu.
Inne metody stosowane przy ulewaniach to terapia złożeniowa polegająca na unoszeniu wezgłowia łóżeczka. Ze względu na nieudowodnioną skuteczność obecnie nie jest polecana.
Częstym, a rzadko branym pod uwagę powodem masywnego ulewania i niepokoju w czasie karmienia lub po karmieniu, jest połykanie dużych ilości powietrza przez dziecko. Jest to związane z techniką karmienia. Typowy obraz podczas karmienia sztucznego: dziecko je łapczywie z butelki, a rodzic nie robi dziecku przerw w czasie karmienia, trzyma butelkę zbyt pionowo, chcąc jak najszybciej je nakarmić, dziecko trzyma butelkę płytko, tylko za wąską końcówkę.
Pomoc: należy podawać butelkę spokojnie, głęboko, tak aby objęło ustami też szeroką szyjkę smoczka, zwalniać wypływ mleka przez obniżanie butelki, można podawać butelkę ze smoczkiem, z którego pokarm nie wypływa samoistnie po przechyleniu (np. Calma). Podczas karmienia piersią dziecko też może jeść łapczywie, pokarm może wypływać z piersi szybko, technika też może wymagać skorygowania. I tym się powinna zająć poradnia laktacyjna.
Pokrewne tematy:
Odpowiedziała
dr med. Magdalena Nehring-Gugulska Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny
Piśmiennictwo :
Banaszkiewicz A. Dziekiewicz M.: Problemy gastrologiczne niemowląt. [W:] Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M. Pietkiewicz. A.: Karmienie piersią w teorii i praktyce. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012. Nehring-Gugulska M.: Czy moje dziecko ulewa? [W:] Warto karmić piersią. Medela Polska. Warszawa 2010.
Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.