Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Choroba Scheuermanna jest powodowana zaburzeniami wzrostu trzonów kręgów i postępującym klinowaceniem trzonów. Tkanka kostna i chrzęstna obumiera bez udziału chorobotwórczych drobnoustrojów.

Etiologia tej choroby nie jest dotychczas znana. Jest ona wieloczynnikowa, przy czym największe znaczenie przypisuje się czynnikowi genetycznemu i środowiskowemu. W aktualnym stanie wiedzy medycznej nie jest znana metoda dająca możliwość zahamowania rozwoju choroby i tym samym jej negatywnego wpływu na spowolnienie czy też zahamowanie wzrostu.

Wczesne rozpoznanie tej choroby, jakkolwiek trudne, jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na podjęcie działań, które zapobiegają rozwinięciu się zniekształceń. Istotna jest profilaktyka, w tym przede wszystkim ćwiczenia mięśni grzbietu w celu stworzenia tzw. ochronnego gorsetu mięśniowego i nauka utrzymywania prawidłowej postawy. Zaleca się w szczególności pływanie na grzbiecie i unikanie przeciążania kręgosłupa.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedział

lek. med. Marek Libura

 

specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

 

ZOZ MSWiA w Krakowie

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.