Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uważa się, że świąd oczu jest typowym objawem alergicznych chorób oczu. Zwykle chorobom tym towarzyszy również zadrażnienie/zaczerwienienie spojówek.

Warto zastanowić się, czy opisywane dolegliwości ze strony oczu mają charakter sezonowy (np. alergie wywoływane przez pyłki traw, drzew), czy całoroczny (np. roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt)? Czy ze świądem oczu nie współistnieją objawy ze strony innych narządów (np. alergiczny nieżyt nosa), jak również, czy u pacjenta lub w jego rodzinie nie występują choroby alergiczne?

Potwierdzenie alergicznego zapalenia spojówek może wymagać wykonania testów alergicznych.

W przypadku alergii konieczne jest unikanie alergenów, wypłukiwanie alergenów z worka spojówkowego roztworem soli fizjologicznej lub preparatami sztucznych łez (najlepiej bez konserwantów) i zastosowanie odpowiednich leków (na receptę).

Należy jednak zastanowić się, czy z wymienionymi objawami nie współistnieje w oku jakiś rodzaj wydzieliny (biała - śluz, żółta lub żółtobiała - ropa), co może sugerować inne choroby. Czy świąd nie jest mylony z kłuciem bądź uczuciem piasku pod powiekami?

Niestety diagnostyka chorób na podstawie opisywanych objawów subiektywnych obarczona jest dużym ryzykiem popełnienia błędu, dlatego sugeruję wizytę lekarską, pełne badanie okulistyczne, uzupełnione w miarę potrzeby o testy alergiczne i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Pokrewne tematy: www.okulistyka.mp.pl

Odpowiedział

dr med. Arkadiusz Pogrzebielski

Ośrodek Chirurgii Oka prof. Zagórskiego w Krakowie Scanmed,

Szpital św. Rafała w Krakowie

Centrum Okulistyki Krak-Vision, Kraków

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.