Jak długo wirus zapalenia wątroby żyje poza organizmem człowieka?

red
19.06.2013 15:12
A A A
Dzień dobry, proszę mi powiedzieć, jak długo wirus zapalenia wątroby żyje poza organizmem człowieka? Jakie ewentualne badania można przeprowadzić, żeby go wykluczyć? Po jakim okresie należy zrobić badanie? Podczas pedicure'u u kosmetyczki, skaleczono mnie frezarką (otarcie naskórka). Chociaż urządzenie wydawało się czyste, niepokoję się, dziękuję za odpowiedź.

W opisanej sytuacji hipotetycznie mogło dojść do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV). Wirus ten jest stosunkowo odporny na warunki środowiska zewnętrznego i w temperaturze pokojowej przeżywa na skażonych powierzchniach ponad 7 dni. Piszę, że do zakażenia mogło dojść hipotetycznie, gdyż narzędzia kosmetyczne powinny być dezynfekowane. Jeżeli była Pani uprzednio szczepiona przeciwko WZW typu B, to jest Pani bezpieczna. Jeżeli nie, można wykonać badania (antygen HBs, przeciwciała anty-HBs, próby wątrobowe). Ponieważ WZW B ma długi okres wylęgania, pierwsze badania pozwolą ustalić wyjściowy stan sprzed ekspozycji (to jest czy nie była Pani już wcześniej zakażona HBV). Kolejne badania należy wykonać za 6 tygodni oraz po 6 miesiącach od narażenia (zakażenie HBV może wylęgać się do pół roku). Dopiero prawidłowe wyniki po 6 miesiącach pozwalają na wykluczenie zakażenia w następstwie ekspozycji.

Jeżeli obawia się Pani podobnych sytuacji w przyszłości, sugeruję uodpornienie się za pomocą szczepień przeciwko WZW typu B, które są bardzo skuteczne. Przy standardowym schemacie 0, 1 i 6 miesięcy, odporność pojawia się ok. 2 tygodni po drugiej dawce szczepionki.

Pokrewne tematy: www. gastrologia.mp.pl

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar

Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych

 

Uniwersytet Medyczna we Wrocławiu

 

Piśmiennictwo:

CDC: Hepatitis B

CDC: Hepatitis B Information for the Public

Patient.co.uk: Hepatitis B Perinatology.com: Hepatitis B Virus (HBV)

Postępowanie w przypadku ekspozycji pracowników służby zdrowia na HBV, HCV i HIV. Aktualne wytyczne Centers for Disease Control and Prevention.

Research Network: Hepatitis B

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin