Bóle kostno-stawowe - przyczyny, diagnostyka

12.03.2013 13:12
A A A
Czy jeśli kilkakrotnie usunięto "wodę" z kolana i podano zastrzyk przeciwzapalny, a obrzęk nadal powraca, kolano sinieje i zaczyna się łuszczyć, lekarz powinien skierować pacjenta na operację, bez prześwietlania stawu i wykluczeniu innych przyczyn niż mechaniczne uszkodzenia stawu? Pacjent odczuwa stałe zmęczenie, chudnie, jest blady, ma problemy z bólem w różnych częściach ciała, ale ból nie jest stały, pojawia się nagle i ostro, po czym znika. Czy warto zgłosić się jeszcze do innego specjalisty niż ortopeda? Proszę o odpowiedź.

Opisana sytuacja jest oczywistym wskazaniem, aby zgłosić się do reumatologa. Bardzo ważnym badaniem, które z kolei powinien wykonać reumatolog jest pobranie płynu ze stawu i przekazanie go do laboratorium analitycznego.

Nagłe, ostre zapalenie stawów jest często wywoływane przez kryształy (moczanu sodu, pirofosfo ranu wapnia i inne), które można dostrzec i zidentyfikować pod mikroskopem, najlepiej z zastosowaniem światła spolaryzowanego. Ponadto - jeżeli równocześnie pojawiają się inne dolegliwości, powinno się zasięgnąć porady lekarza internisty. Natomiast ewentualny zabieg operacyjny - odłożyć na czas, gdy zostaną wyjaśnione wymienione problemy.

Pokrewne tematy: www.reumatologia.mp.pl

Odpowiedziała

prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska

Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin