Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niedodma jest stanem zmniejszenia powietrzności płuca.

Najczęstszą jej przyczyną jest pogorszenie przepływu powietrza przez oskrzele, spowodowane jego zwężeniem przez zalegający śluz (stany zapalne), ciało obce, guzy. Do zwężenia światła oskrzela może dojść także z powodu ucisku z zewnątrz, np. przez powiększone węzły chłonne, guzy (różnego pochodzenia), płyn lub powietrze w jamie opłucnej. Przyczyną niedodmy może być zatorowość płucna prowadząca, m.in. do zmniejszenia wydzielania czynnika powierzchniowo czynnego (surfaktantu), zapobiegającego zapadaniu się pęcherzyków płucnych.

Znacznie rzadziej występuje niedodma pierwotna wywołana niedoborem surfaktantu. Występuje ona przede wszystkim u noworodków (zespół błon szklistych), ale również u osób dorosłych z ciężką niewydolnością oddechową. Obszar płuc objęty niedodmą nie bierze udziału w prawidłowym procesie oddychania.

Zmiany niedodmowe rozpoznaje się badaniem przedmiotowym (badanie lekarskie) oraz badaniami dodatkowymi, takimi jak: RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa płuc. W diagnostyce różnicowej niejednokrotnie wykorzystuje się badanie scyntygraficzne, bronchoskopię, oznaczanie D-dimerów.

W Pani przypadku ważna jest szybka diagnostyka i włączenie leczenia przyczynowego. Na pewno nie można z tym czekać do 2013 roku!!!

Proponowałabym ponowną wizytę u lekarza rodzinnego, w przypadku braku możliwości przyjęcia przez pulmonologa proszę poprosić o skierowanie do szpitala.

Leki przeciwkaszlowe mogą jedynie zmniejszyć nasilenie kaszlu, w niektórych przypadkach mogą być one przeciwwskazane.

Ważne jest leczenie przyczynowe choroby, jeśli niedodma jest wywołana zapaleniem płuc - odpowiednio dobrany antybiotyk, jeśli powód choroby jest inny - leczenie adekwatne do przyczyny choroby.

Pokrewne tematy: www.pulmonologia.mp.pl

Odpowiedziała

dr med. Grażyna Durska

Zakład Medycyny Rodzinnej

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Piśmiennictwo:

Lynn S., Bickley MD.: Przewodnik Batesa po badaniu przedmiotowym i podmiotowym. Termedia. Wydawnictwa Medyczne 2010: 320-321.

Weinberger S.E., Cockrill B.A., Jess M.: Choroby płuc. Elsevier Urban & Partner. 2011; 35: 199, 201.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.