Jak korygować niewielkie wady wzroku?

11.03.2013 18:23
A A A
Witam, chciałam się dowiedzieć czy lekarka dobrze zrobiła, nie przepisując mi okularów. Kiedy jestem na uczelni i muszę przepisać coś z prezentacji do notatek, wszystko jest dobrze, później zamazują mi się literki, a kiedy chcę znowu popatrzeć na prezentację nic nie widzę, wszystko jest zamazane, przymrużam oczy i muszę chwilkę pomrugać itd. 3 tygodnie temu byłam na wizycie u okulisty. W czasie badania oka (czytanie literek oraz badanie za pomocą urządzenia za pomocą urządzenia oko zaczęło szczypać, okulistka stwierdziła w lewym oku krótkowzroczność (-0,5). Okulistka powiedziała, że nie przepisze okularów, ponieważ wada nie jest duża, a prawe oko jest zdrowe. Powinnam przyjść, jak będę gorzej widzieć lub coś się będzie działo. Dlatego proszę o poradę czy udać się do innego okulisty i co robić?

W przypadku stwierdzenia małej wady wzroku w jednym oku i braku wady wzroku w drugim oku przy decyzji o rozpoczęciu noszenia okularów lub soczewek kontaktowych należy przede wszystkim kierować się wygodą i potrzebami pacjenta/pacjentki.

Rozpoznana u Pani niewielka krótkowzroczność (-0,5 D) powoduje dyskomfort oraz zaburzenia widzenia, które utrudniają funkcjonowanie w życiu codziennym. W takiej sytuacji nawet niewielką wadę wzroku należy skorygować okularami.

Pokrewne tematy: www.zapytajlekarza.mp.pl

Odpowiedział

dr med. Arkadiusz Pogrzebielski

Klinika Okulistyki i Onkologii Okulistycznej

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin