Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Opisane objawy są dość różnorodne i zmienne w czasie. Trudno ustalić konkretne rozpoznanie, zwłaszcza że postawienia przydałyby się wyniki podstawowych badań laboratoryjnych - np. morfologia krwi, aktywność aminotransferaz, stężenie CRP itp.

Brak odchyleń w badaniach laboratoryjnych i innych obiektywnych zaburzeń może wskazywać na tło czynnościowe opisanych dolegliwości - m.in. zespół jelita nadwrażliwego. Ta choroba ma charakter psychosomatyczny i nie grozi poważnymi następstwami.

Opisywany ciemny nalot na zębach może być związany z piciem kawy i herbaty lub paleniem papierosów. Nie podejrzewam innych przyczyn, zwłaszcza że stomatolog wykluczył tło chorobowe.

Bardziej istotna wydaje się obecność aft w jamie ustnej, która może świadczyć o niedoborach witaminowych albo konkretnych chorobach przewodu pokarmowego, które wymagają dokładniejszej diagnostyki. Do takich chorób należy celiakia (choroba trzewna) oraz nieswoiste choroby zapalne jelit.

Za tymi chorobami mogłyby przemawiać biegunki (choć z opisu wynika, że ustąpiły), chudnięcie (z podanych wartości wynika niewielka niedowaga) i inne ogólnoustrojowe objawy (wahania apetytu, osłabienie itp.).

Proponuję (poza podstawowymi badaniami laboratoryjnymi) wykonać badanie gastroskopowe z oceną kosmków jelitowych.

Jeżeli wyniki badań nie wykażą żadnych odchyleń od normy, można wdrożyć leczenie zespołu jelita nadwrażliwego.

W razie utrzymywania się dolegliwości kolejnym badaniem może być w przyszłości badanie kolonoskopowe z oceną końcowego odcinka jelita cienkiego - jednak w opisie obecnie brak podstaw do kierowania na to badanie w trybie pilnym.

Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka

specjalista chorób wewnętrznych

Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej

Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.