Obecność aft w jamie ustnej a choroby przewodu pokarmowego

11.03.2013 17:50
A A A
Witam! Czytając pewne informacje z zakresu stomatologii, zostałem skierowany w stronę gastrologii. Poszukiwałem informacji o czarnym nalocie/osadzie na zębach. Higiena jamy ustnej - szczotkowanie, płyn do płukania w żaden sposób nie pozwalały tego usunąć. Dentysta twierdził, że to niegroźny nalot "od śliny" i raz usunął, lecz częściowo nalot pozostał i nadal daje się we znaki. Czytając o tym, natknąłem się na stronę internetową, której treść wskazywała, że taki nalot na zębach może być jednym z objawów chorego jelita grubego. Wymieniono inne objawy i niektóre z nich rzeczywiście u mnie występują, mianowicie: biały lub szary nalot na języku (myślałem, że jest to oczywista pozostałość po spożyciu posiłku), - przykry w zapachu oddech (to mimo stosowania płynu do płukania jamy ustnej, często daje mi się we znaki, a jest niemiłe), stolec oddawany z trudem lub niecałkowity (w moim przypadku raczej odwrotnie. Od wielu miesięcy każde śniadanie "lądowało w toalecie" - lekarz 1 kontaktu stwierdził, że to kwestia stresu, obecnie ustało), wysypka i wypryski na skórze (obszar twarzy, uważałem za zmiany związane z trądzikiem młodzieńczym [mam 19 lat] w delikatnej postaci - dermatolog zresztą też, oraz częste afty jamy ustnej). A teraz cytat "Czarny nalot na zębach to objaw występowania ukrytej zmiany degeneracyjnej śluzówki jelita grubego, pokrycia jej czarną warstwą pleśni i braku witaminy A." Wzdęcia, które często mnie męczą, senność, apatia, nagłe bóle głowy, utrata apetytu, rozdrażnienie, mroczne myśli (zdarza się nawet nierzadko, lecz zazwyczaj tłumaczę to sobie zmęczeniem, złym humorem lub wpływem pogody (ciśnienia atm.) na samopoczucie). Kto by pomyślał, że zły humor lub senność mogą mieć źródło w problemach z jelitem?! Mam świadomość, że portale internetowe często zawierają informacje nieprawdziwe lub naciągane, lekarz pierwszego kontaktu mnie zbywa, a zanim zapłacę za wizytę u specjalisty proszę o informację czy powinienem się do niego wybrać. Nie wiem czy te informacje są przydatne, aczkolwiek mimo zjadania dużej liczby posiłków (5 dziennie, lecz na pewno o niestałych porach) oraz ciągłego podjadania nie jestem w stanie zapanować nad głodem. Mam 196 cm wzrostu i ważę 70 kg. Przez ok 3 lata ważyłem 68 kg, następnie moja waga na kilka miesięcy wzrosła do 77, a niedawno znów spadła, co wywnioskowałem z nagłej potrzeby noszenia paska do spodni, a utwierdziłem się, wchodząc na wagę. Chciałbym więc zapytać czy powinienem drążyć problem w tym kierunku czy raczej odpuścić? Pozdrawiam, Tomasz

Opisane objawy są dość różnorodne i zmienne w czasie. Trudno ustalić konkretne rozpoznanie, zwłaszcza że postawienia przydałyby się wyniki podstawowych badań laboratoryjnych - np. morfologia krwi, aktywność aminotransferaz, stężenie CRP itp.

Brak odchyleń w badaniach laboratoryjnych i innych obiektywnych zaburzeń może wskazywać na tło czynnościowe opisanych dolegliwości - m.in. zespół jelita nadwrażliwego. Ta choroba ma charakter psychosomatyczny i nie grozi poważnymi następstwami.

Opisywany ciemny nalot na zębach może być związany z piciem kawy i herbaty lub paleniem papierosów. Nie podejrzewam innych przyczyn, zwłaszcza że stomatolog wykluczył tło chorobowe.

Bardziej istotna wydaje się obecność aft w jamie ustnej, która może świadczyć o niedoborach witaminowych albo konkretnych chorobach przewodu pokarmowego, które wymagają dokładniejszej diagnostyki. Do takich chorób należy celiakia (choroba trzewna) oraz nieswoiste choroby zapalne jelit.

Za tymi chorobami mogłyby przemawiać biegunki (choć z opisu wynika, że ustąpiły), chudnięcie (z podanych wartości wynika niewielka niedowaga) i inne ogólnoustrojowe objawy (wahania apetytu, osłabienie itp.).

Proponuję (poza podstawowymi badaniami laboratoryjnymi) wykonać badanie gastroskopowe z oceną kosmków jelitowych.

Jeżeli wyniki badań nie wykażą żadnych odchyleń od normy, można wdrożyć leczenie zespołu jelita nadwrażliwego.

W razie utrzymywania się dolegliwości kolejnym badaniem może być w przyszłości badanie kolonoskopowe z oceną końcowego odcinka jelita cienkiego - jednak w opisie obecnie brak podstaw do kierowania na to badanie w trybie pilnym.

Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka

specjalista chorób wewnętrznych

Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej

Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin