Odczulanie alergenami psa

05.03.2013 17:17
A A A
Witam. Mam pytanie odnośnie do zmian skórnych, których dostaję przy dłuższym kontakcie z moim psem. Otóż przy intensywnej zabawie lub gdy pies śpi z nami, na przedramionach pojawiają się czerwone malutkie zmiany, mocno swędzące. Ślady znikają po 15 minutach... Zrobiłem skórne testy alergiczne i wyszło, że jestem uczulony na ++ na pyłki traw, w mniejszym stopniu + na kota i psa (koty miałem w domu przez 15 lat). Nie występują u mnie żadne inne reakcje alergiczne. Czy w tej sytuacji należy zapisać się na odczulające zastrzyki na psa, czy może zastosować jakiś środek do skóry atopowej, który będzie chronił przeciw podrażnieniom?

Przypuszczam, że zmiany skórne które Pan opisuje to bąble pokrzywkowe. Reakcja skóry najprawdopodobniej jest związana z odpowiedzią alergiczną typu natychmiastowego (IgE-zależną). W tym typie odpowiedzi immunologicznej objawy kliniczne występują w czasie od 15 minut do 6 godzin od kontaktu z alergenem.

Zauważył Pan związek objawów z kontaktem z psem, ponadto stwierdzono u Pana dodatnie testy z alergenami psa.

Obecnie zgodnie ze standardami wykonywania i interpretowania punktowych testów skórnych odchodzi się od podawania wyników w postaci "plusów", odczyt powinien być podawany w mm (wielkość bąbla i rumienia), poza oceną reakcji skóry na testowany alergen w wyniku powinien być również zaznaczony odczyt kontroli ujemnej i dodatniej.

Występujące u Pana objawy są przede wszystkim wskazaniem do unikania kontaktu z psem, a już na pewno pies nie powinien spać razem z Panem.

W leczeniu chorób alergicznych najważniejsza jest profilaktyka, nie ma kontaktu z alergenem - nie ma objawów chorobowych.

W sytuacji, w której nie jest możliwe wykluczenie obecności alergenu w otoczeniu pacjenta stosuje się leczenie objawowe (np. lekami antyhistaminowymi), a w wybranych sytuacjach odczulanie (immunoterapię alergenową).

Odczulanie trwa około 3-5 lat. Polega ono na podskórnym podawaniu wzrastających dawek alergenu. W fazie wstępnej jest to ok. 13 iniekcji podawanych w odstępach 7-14 dni. W fazie podtrzymującej iniekcje wykonuje się przeważnie co 4-6 tygodni. Schemat prowadzenia immunoterapii zależy od zapisów rejestracyjnych stosowanej "szczepionki" oraz odpowiedzi pacjenta na podawany lek.

Efekt immunoterapii prowadzonej alergenami psa jest znacząco gorszy w porównaniu z odczulaniem alergenami pyłków roślin. Lek nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (w przeciwieństwie do immunoterapii alergenami roślin i roztoczy kurzu domowego).

Pokrewne tematy: www.alergie.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska

Zakład Medycyny Rodzinnej Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Piśmiennictwo:

Krauze A., Lange J., Kulus M.: Alergia na zwierzęta . Alergoprofil. 2011; 7: 17-18.

Nicholas C.E., Wegienka G.R., Havstad S.L. i wsp.: Dog alergen levels In homes with hypoallergenic compared with nonhypoallergenic dogs. Am. J. Rhinol. Allergy. 2011; 25: 252-255.

Rudzki E.: Alergeny. Medycyna Praktyczna. 2008: 256-259.

Standardy w Alergologii. Część I. 2003; 9-29, 59-66, 69-77.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin