Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Według aktualnych rekomendacji wskazaniem do zachowania 4-tygodniowego odstępu pomiędzy szczepieniem kobiety planującej ciążę a momentem poczęcia jest podanie żywych szczepionek, takich jak odra, świnka, różyczka czy ospa wietrzna. W przypadku innych szczepień ochronnych (w tym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, czy grypie) odstęp ten nie jest wymagany.

Z uwagi na sezon grypowy, należy również przypomnieć, że szczepienie przeciwko grypie nie tylko nie jest przeciwwskazane, ale wręcz zalecane - zarówno kobietom planującym ciążę, jak również tym, które już są w ciąży - bez względu na trymestr.

Pokrewne tematy: www.ciaza.mp.pl

Odpowiedziała

lek. med. Izabela Tarczoń

specjalista pediatrii, konsultant ds. szczepień ochronnych;

kierownik Specjalistycznej Poradni Medycznej "Przylądek Zdrowia"

Piśmiennictwo:

Centers for Disease Control and Prevention. [General Recommendations on Immunization Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP)]. MMWR / January 28, 2011/Vol. 60/No. 2.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.