Powikłania kuracji eradykacyjnej Helicobacter pylori

27.02.2013 16:04
A A A
Od tygodnia przyjmuję Duomox 1g i Metronidazol Polpharma, oprócz tego Linex Gastro i Helicyd. Choruję na zapalenie żołądka i Helicobacter pylori. Mam przyjmować te leki przez 10 dni, potem tylko Helicyd przez 20 dni. Zaobserwowałam u siebie zabarwienie moczu krwią i ból w lędźwiach. To chyba nerki. Czy mam przerwać zażywanie leków?

Ciemne zabarwienie moczu jest często spotykanym działaniem niepożądanym stosowania metronidazolu, jednak nie ma znaczenia klinicznego. Pojawia się ono z powodu obecności metabolitów metronidazolu w moczu. Nie ma konieczności odstawiania antybiotyku. Działaniem niepożądanym metronidazolu może być także zapalenie pęcherza moczowego, nietrzymanie moczu, wielomocz, uczucie pieczenia w obrębie cewki moczowej - w razie wystąpienia takich dolegliwości należy lek odstawić i wykonać badanie ogólne moczu z posiewem.

Podejmując decyzję o zastosowaniu eradykacji należy pamiętać o wielu działaniach niepożądanych, które mogą być spowodowane przez antybiotyki.

Często mamy do czynienia z nieprzyjemnymi objawami ze strony przewodu pokarmowego. Paradoksalnie pacjent może poczuć się gorzej po eradykacji, a przecież stosujemy ją w celu zlikwidowania dolegliwości ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Metronidazol może powodować brak łaknienia, metaliczny posmak w ustach, nudności, wymioty, biegunkę, zaparcie, ból brzucha, zapalenie języka i dziąseł, obłożony język, grzybicę jamy ustnej, ból i podrażnienie okolicy odbytu.

Zarówno po metronidazolu, jak i amoksycyklinie zdarzają się odczyny alergiczne: pokrzywka, osutka, świąd, gorączka, obrzęk błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy, rumień wielopostaciowy. Bardzo rzadko mogą wystąpić ciężkie objawy nadwrażliwości w postaci reakcji anafilaktycznej. Prawdopodobieństwo reakcji nadwrażliwości jest większe u osób ze skłonnością do reakcji alergicznych na wiele różnych substancji.

Do bardzo rzadkich działań niepożądanych metronidazolu należą zmiany w obrazie krwi obwodowej: leukopenia, małopłytkowość, agranulocytoza, neutropenia, pancytopenia (ustępujące po odstawieniu leku), czasem obwodowe neuropatie, zaburzenia koordynacji ruchowej, dezorientacja, nerwowość, depresja, senność, bezsenność, drgawki, suchość pochwy, grzybica pochwy, bóle mięśniowe, bóle stawów, zapalenie wątroby, żółtaczka.

Poza tym należy pamiętać o możliwych interakcjach metronidazolu - nasila on działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i fenytoiny oraz nasila działanie zwiotczające bromku wekuronium. Metronidazol zwiększa stężenie litu w surowicy i nasila jego działanie toksyczne.

Podczas kuracji nie należy spożywać alkoholu - metronidazol może wywoływać nietolerancję alkoholu (reakcja disulfiramowa) i stany majaczeniowe.

Amoksycyklina, podobnie jak inne antybiotyki, może wywoływać tzw. poantybiotyklowe zapalenie jelit (rzekomobłoniaste zapalenie jelit). Pojawienie się biegunki, czasami z krwią, w trakcie przyjmowania antybiotyku, wymaga przerwania podawania amoksycyliny i konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować leczenia samodzielnie (np. lekami zapierającymi).

Z powodu ww. licznych działań niepożądanych stosowania antybiotyków należy poinformować lekarza o uczuleniu na amoksycylinę lub inne antybiotyki beta-laktamowe (penicyliny, cefalosporyny) oraz współistniejących chorobach (nerek, jelita grubego).

Liczba wymienionych możliwych działań niepożądanych jest obszerna, nie jest jednak większa niż po innych antybiotykach. Ważne jest zwracanie uwagi na nowe objawy pojawiające się podczas kuracji i informowanie lekarza o współistniejących chorobach.

Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka

specjalista chorób wewnętrznych

Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej

Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin