Skutki niestosowania diety u osoby chorej na refluks

.
15.10.2012 02:38
A A A
Co może się stać, kiedy osoba chora na refluks nie stosuje diety? Czy to może skończyć się bardzo źle? Jakie mogą być objawy pogłębienia się choroby?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ zakres dolegliwości w chorobie refluksowej jest bardzo szeroki - od braku jakichkolwiek objawów - do bardzo nasilonych, niepozwalających normalnie funkcjonować na co dzień. Są chorzy niewymagający żadnego leczenia i są tacy, którzy pomimo intensywnego leczenia nadal zgłaszają dolegliwości.

Reakcja na leki jest różna u różnych pacjentów i podobnie jest z dietą. Niektórzy chorzy potrafią jeść wszystkie potrawy, a inni wiedzą od razu po jakich napojach i pokarmach nasilają się ich dolegliwości. Jeżeli pacjent należy do tej drugiej grupy, powinien stosować się do wszelkich zaleceń dietetycznych, ponieważ w przeciwnym razie nasilą się u niego objawy refluksu. Wybrane potrawy u niektórych osób mogą obniżać ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku i nasilać cofanie się treści kwaśnej do przełyku, która powoduje tam szkody. Do tej grupy pokarmów należą m.in. czekolada, kawa, posiłki tłuste. Oprócz unikania tych pokarmów należy posiłki spożywać częściej, jednak nie przed położeniem się do łóżka i zmniejszyć ich objętość.

Należy nie zapominać, że szereg leków często stosowanych w codziennej praktyce lekarskiej ma podobne działanie (m.in. blokery kanału wapniowego, przeciwcholinergiczne, doustne leki antykoncepcyjne, metyloksantyny, np. teofilina).

Objawami pogłębienia się choroby mogą być bardziej nasilone zmiany zapalne w przełyku, aż do tworzenia się owrzodzeń, przewlekła niedokrwistość, ew. objawy pozaprzełykowe, a także zmiany w obrębie nabłonka przełyku zwane przełykiem Barretta. Dużym problemem klinicznym jest fakt, że objawy i dolegliwości w chorobie refluksowej często nie odpowiadają rzeczywistym zmianom zapalnym w przełyku.

Dlatego też chorzy nawet o niezbyt nasilonych dolegliwościach powinni mieć choć raz w życiu wykonane badanie gastroskopowe w celu wykluczenia ww. powikłań.

Pokrewne tematy: www.dieta.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka

 

specjalista chorób wewnętrznych

 

Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej

 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin