Nawracająca gorączka

.
15.10.2012 02:28
A A A
Moje dziecko często ma wysoką gorączkę. Nie zawsze udaje się ustalić przyczynę. Czy może to mieć związek z ząbkowaniem, czy raczej powinnam zrobić dziecku jakieś badania?

Szanowna Pani!

 

Najczęściej, gorączka jest objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, co zwykle wiąże się z występowaniem także innych (poza gorączką) symptomów choroby. U każdego gorączkującego dziecka należy wykonać badanie ogólne moczu, ponieważ inne objawy zakażenia układu moczowego mogą być bardzo skąpe, a jest to stan , który wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia.

Jeżeli u Pani dziecka stany gorączkowe przebiegały bez żadnych objawów i nie udało się ustalić przyczyny gorączki (o ile takie próby były podejmowane), to należy przeprowadzić diagnostykę nawracających stanów gorączkowych.

Badania te należy wykonać na zlecenie lekarza w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych.

O miejscu i trybie wykonania badań decyduje lekarz po zebraniu wywiadu i zbadaniu dziecka. Również od lekarza zależy zakres badań i konsultacji specjalistycznych.

Ząbkowanie jest bardzo mało prawdopodobną przyczyną nawracających stanów gorączkowych. Zanim uznamy, że tak może być, należy wykluczyć inne możliwe przyczyny.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała

dr med. Dorota Gieruszczak-Białek

 

specjalista pediatrii, genetyki klinicznej

 

Klinika Pediatrii

 

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin