Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Termin "czerwone swędzące plamy" nie jest precyzyjny, nie każda swędząca zmiana skórna jest zmianą o podłożu alergicznym, w Pani/Pana liście brak też informacji w jakiej formie stosowane są "leki steroidowe" (czyli glikokortykosteroidy). Zmiany skórne można leczyć glikokortykosteroidami miejscowymi, czyli w formie maści, kremów czy płynów, a także w formie doustnej lub dożylnej. Nie mamy też informacji jakie testy planowane są u Pani/Pana mamy, czy testy skórne (a jeśli tak, to jakie: punktowe czy płatkowe), czy testy wykonywane z krwi. Z uwagi na brak powyższych informacji nie mogę udzielić precyzyjnej odpowiedzi.

Jeśli u chorego planuje się testy oznaczane z krwi, np. oznaczenie stężenia swoistego IgE, wówczas nie ma konieczności odstawiania jakichkolwiek leków, można stosować zarówno leki przeciwhistaminowe, jak i glikokortykosteroidy doustnie, a także w formie miejscowej na skórę. Jeśli planujemy testy skórne punktowe (wykonywane czasami w diagnostyce pokrzywki), chory musi zaprzestać stosowania leków przeciwhistaminowych 3-10 dni, a także leków z grupy glikokortykosteroidów miejscowych 7 dni przed testem.

Jeśli u chorego stosowano terapię lampą PUVA lub inną terapię promieniami UV punktowe testy skórne można wykonać po 4 tygodniach od zakończenia terapii. Glikokortykosteroidy stosowane doustnie nie wpływają na wynik testów skórnych punktowych. Jeśli zaś chodzi o testy płatkowe, to przed ich wykonaniem co najmniej przez dwa tygodnie nie wolno stosować ani doustnych, ani miejscowych glikokortykosteroidów. Testów tych nie wykonuje się także po ekspozycji na słońce (opalanie się) lub po terapii promieniami UV.

Pokrewne tematy: www.alergie.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Agnieszka Padjas

 

specjalista chorób wewnętrznych

 

Klinika Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.