Bebilon pepti jest preparatem mlekozastępczym (hydrolizatem białek serwatkowych) stosowanym u dzieci z alergią na białka mleka krowiego.
Objawami nadwrażliwości na białka mleka mogą być m.in.: nawracające spastyczne zapalenia oskrzeli, zmiany skórne o charakterze pokrzywki lub wyprysku atopowego, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Wprowadzenie diety eliminującej alergen prowadzi do ustąpienia objawów alergii i w większości przypadków do wytworzenia tolerancji na wcześniej uczulający pokarm. Synek Pani miał wprowadzoną dietę eliminacyjną na okres aż 20 miesięcy (od urodzenia do 20. mż.), można więc było przypuszczać, że podanie mleka nie spowoduje wystąpienia niekorzystnych objawów.
Lekarz zaproponował próbę prowokacji mlekiem polegającą na początkowym wprowadzeniu preparatu mleka modyfikowanego o zmniejszonej alergenowości (Bebilon HA). Pisze Pani, że po wprowadzeniu tego mleka "było wszystko w porządku, ale utrzymywała się wysypka". Prawdopodobnie zmiany skórne były nieistotne i nie miały charakteru zmian wyprysku, skoro lekarz zalecił wprowadzenie Bebiko - preparatu mleka modyfikowanego stosowanego w żywieniu zdrowych dzieci.
Sucha, zaczerwieniona skóra, zwłaszcza z towarzyszącym świądem może być objawem atopowego zapalenia skóry. Dziecko powinno zostać ponownie zbadane przez lekarza alergologa.
W przypadku atopowego zapalenia skóry zmiany najczęściej ustępują w okresie letnim, ponownie pojawiają się w innych porach roku, ale możliwe jest nasilenie zmian w okresie lata.
Czynnikami odpowiedzialnymi za nasilenie zmian skórnych w okresie lata najczęściej są alergeny pokarmowe (np. sezonowe owoce), kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, zmienione warunki otoczenia (np. wyjazdy letnie), kontakt ciała z alergenami powietrznopochodnymi (alergeny pyłków, drzew, traw, chwastów itp.).
Dodatnie testy alergologiczne (testy punktowe lub oznaczenie swoistych przeciwciał IgE) świadczą jedynie o tym, że organizm dziecka produkuje przeciwciała IgE dla alergenów jaja kurzego. Jeżeli u dziecka po zjedzeniu jajka nie występują objawy kliniczne, nie ma wskazania do eliminacji jaja z diety.
Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl
Odpowiedziała
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie
Piśmiennictwo:
Bobrus-Chociej A., Kaczmarski M.: Tolerancja pokarmowa. Przegląd Pediatryczny, 2010, 1 (40): 63-67
Budek-Świerczek M., Pawliczak R.: AZS w praktyce lekarza POZ. Terapia - W gabinecie lekarza rodzinnego, 2011; XIX, 12 (266): 58-63
Kaczmarski M., Korotkiewicz-Kaczmarska E., Bobrus-Chociej A.: Aspekty epidemiologiczne, kliniczne i społeczne alergii pokarmowej. Przegląd Pediatryczny, 2009; 2 (39): 133-142
Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.