Uczulenie na rumianek a kąpiele słoneczne

.
14.10.2012 14:13
A A A
Czy jak dziecko jest uczulone na rumianek, to słońce może mu podrażniać w tym okresie buzię? Czy dziecko powinno unikać słońca?

Rumianek - Matricaria chamomilla jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny astrowatych. W lecznictwie wykorzystywane są głównie koszyczki rumianku zawierające olejki eteryczne, w skład których wchodzą: chamazulen, spiroeter, flawonoidy, śluz, cholina, związki kumarynowe.

Wyciągom z rumianku przypisuje się głównie działanie przeciwzapalne, stąd ich zastosowanie w leczeniu chorób skóry, układu oddechowego i pokarmowego.

Poza przemysłem farmaceutycznym roślina stosowana jest w przemyśle kosmetycznym (mydła, toniki, szampony, odżywki, maseczki itp.) oraz w przemyśle spożywczym (herbatki ziołowe, cukierki itp.)

Alergia na rumianek może przebiegać w mechanizmie natychmiastowym (IgE- zależnym), pod postacią objawów alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, astmy, a w sporadycznych przypadkach również ciężkiej anafilaksji z towarzyszącymi objawami ze strony układu krążenia.Ten typ reakcji z nadwrażliwości występuje głównie u osób uczulonych na alergeny roślin, zwłaszcza bylicy.

Znacznie częściej alergeny rumianku wywołują reakcje kontaktowe (opóźnione). Zmiany chorobowe o charakterze wyprysku dotyczą skóry i błon śluzowych, na które stosowano preparaty lecznicze lub kosmetyczne zawierające wyciągi z rośliny.

W przypadku "uczulenia" na rumianek słońce nie wywołuje nasilenia objawów.

Negatywny wpływ opalania (fotodermatoza) występuje w trakcie spożywania preparatów z dziurawca.

Dziecko może w korzystać z "kąpieli słonecznych", oczywiście po uprzednim zabezpieczeniu skóry preparatami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała

dr med. Grażyna Durska

 

Zakład Medycyny Rodzinnej

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

 

Poradnia Alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Piśmiennictwo:

Kiljańska I., Mojkowska H.: Zielnik Polski. Wydawnictwo Interpress 1988, 299-306.

 

Matuszkiewicz W.: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. PWN 2006

 

Rudzki E.: Alergeny. Medycyna Praktyczna 2008, 549-552.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin