Testy potwierdzające alergię na kota

.
13.10.2012 18:56
A A A
Dzień dobry, Mam spory problem. Od pewnego czasu mam dwa koty rasowe, na które nigdy nie miałam uczulenia, nawet w najmniejszym stopniu. Mam natomiast alergię (stwierdzoną i dającą silne objawy) na większość innych ras oraz kotów nierasowych. Zanim zakupiliśmy te konkretne koty, przez wiele tygodni miałam z nimi kontakt i dokładnie sprawdzałam reakcję organizmu - nie było żadnej. Przez kilkanaście miesięcy wspólnego mieszkania również nie działo się kompletnie nic, zero objawów. Niedawno zauważyłam jednak, że kiedy przebywam w pomieszczeniu, w którym najczęściej przesiadują koty - zaczynam mieć duszności. Nie są wielkie, ale jednak wyraźnie są. Nie mam jedynie pewności, czy faktycznie chodzi o koty, bo w pomieszczeniu tym przeważnie przez cały dzień są otwarte okna, zabezpieczone jedynie siatką, więc wszelkie alergeny z zewnątrz dostają się bez problemu. A uczulenie na pyłki traw też mam. Czy istnieją testy, pozwalające stwierdzić alergię na KONKRETNEGO kota? Tzn. takie, które pozwoliłyby ustalić występowanie alergii na podstawie próbki śliny czy też sierści lub naskórka pobranych od moich kotów - określając w ten sposób, czy jestem uczulona na te konkretne koty, nie zaś na koty ogólnie? Jeśli istnieją takie testy, to gdzie się udać w celu ich wykonania? Czy można zrobić je prywatnie? Jak się taki test nazywa (o co pytać w laboratorium lub u lekarza)? Pozdrawiam, Ewka

Szanowna Pani,

alergia na sierść kotów jest w Polsce najczęstszą alergią na sierść zwierząt, wynika to z dużej częstości przebywania tych zwierząt w polskich domach, a także z właściwości biologiczno-fizycznych kocich alergenów, cząsteczki naskórka kota są bardzo małe i lepkie, co powoduje , że łatwo przenoszą się wraz z kurzem oraz na ubraniu, osiadają też na meblach, dywanach i materacach w naszych mieszkaniach. Główny koci alergen, niezależnie od rasy i płci kota, to białko Fel d 1 produkowane przez gruczoły ślinowe i łojowe zawarte w skórze. W trakcie lizania jest ono przenoszone ze śliną na sierść. Wydzielanie łoju zależy od płci, wieku oraz rasy kota. Testosteron stymuluje wydzielanie łoju, natomiast estrogeny i kastracja zmniejszają jego wydzielanie. Dlatego niewykastrowane samce kotów mają w skórze więcej gruczołów łojowych i są bardziej alergizujące niż samice. Rasy kotów stosunkowo mało alergizujące to: kot syberyjski, comish rex, devon rex oraz sfinks, jednak opinia, że te rasy kotów nie uczulają w ogóle jest błędna. Ponadto niektóre rasy kotów, niezależnie ilości wydzielanego łoju, wymagają specjalnych zabiegów higienicznych, co zmniejsza stężenie ich alergenów w otoczeniu (koty bez sierści powinny być regularnie kąpane lub przecierane wilgotnymi chusteczkami, co skutecznie zmniejsza stężenie alergizującego białka Fel d I w ich otoczeniu). Należy także pamiętać, że objawy, które pojawiają się u chorych po kontakcie z rozmaitymi rasami kotów, są różne u poszczególnych chorych i do każdego przypadku uczulonej osoby trzeba podejść indywidualnie.

Testy potwierdzające alergię na kocie alergeny to punktowe testy skórne lub oznaczane we krwi stężenie swoistych IgE. Testy są wspólne dla wszystkich ras i płci kotów, bo wszystkie koty produkują te same substancje uczulające, tylko w różnych ilościach i proporcjach. Należy też podkreślić, że wymienione testy mają charakter pomocniczy. Pani wywiad kliniczny jest bardzo sugestywny, niezależnie od wyników testów. Jak Pani wspomina, w Pani przypadku testy potwierdziły alergię na sierść kota, więc obraz kliniczny (objawy) i badania dodatkowe są zgodne. Pyta pani czy pyłki roślin mogą być przyczyną objawów, które Pani odczuwa, oczywiście mogą, ale pyłki są także na zewnątrz oraz w innych pomieszczeniach mieszkania, a objawy miewa Pani tylko tam, gdzie przebywają koty.

Myślę, że powinna Pani się udać do specjalisty alergologa, który zaleci odpowiednie leczenie chorób związanych z alergią na pyłki. Co do alergii na sierść kota będzie Pani musiała podjąć decyzję czy pozbędzie się Pani zwierząt, czy podejmie Pani próbę odczulania (immunoterapii swoistej).

Pokrewne tematy: www.alergie.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Agnieszka Padjas

 

specjalista chorób wewnętrznych

 

Klinika Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin