Stężenie swoistych przeciwciał IgE dla białka mleka krowiego

*
07.08.2012 13:12
A A A
U mojej córki przeprowadzono badanie krwi: IgE na mleko krowie, na liście ze szpitala było napisane: krowie mleko 0,16 alergen, co to oznacza?

Jednym z badań diagnostycznych stosowanych w diagnostyce alergii IgE-zależnej jest ocena stężeń alergenowoswoistych przeciwciał IgE. Badanie to, w przypadku alergii pokarmowej, cechuje się niską czułością i swoistością, tzn. że obarczone jest dużą liczbą wyników fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych.

Wynik przedstawiany jest w jednostkach międzynarodowych (UI/ml) i w klasach. 1 jednostka międzynarodowa odpowiada 2,4 ng przeciwciała. Im wyższa klasa tym więcej przeciwciał IgE w badanej surowicy.

Liczba klas zależy od wykorzystywanej metody laboratoryjnej. W metodzie CAP FEIA wyróżnia się klasy 0-5. W innych metodach klasy 0-4.

W wyniku badania dziecka prawdopodobnie jest napisane 0,16 IU/ml, co jest równoznaczne z klasą "0", czyli z bardzo małym stężeniem swoistych przeciwciał IgE dla białka mleka krowiego.

Jeżeli u córki po wypiciu mleka lub zjedzeniu pokarmów mleko pochodnych występują objawy chorobowe, w dalszej diagnostyce należy przeprowadzić próbę prowokacji pokarmowej.

Pokrewne tematy: www.alergie.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska

akład Medycyny Rodzinnej

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

 

Poradnia Alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Piśmiennictwo:

Bartuzi Z.: Alergia na pokarmy. Mediton Oficyna Wydawnicza, 2006: 177-192.

 

Niedoszytko M., Gruchała-Niedoszytko M.: Inne testy alergiczne: [w:] Alergia, choroby alergiczne, astma. Fal A.M. (red.): Medycyna Praktyczna 2010, tom 1: 237-241.

 

Szajewska H.: Testy prowokacji w rozpoznawaniu alergii na białka mleka krowiego dzieci. Przegląd Pediatryczny 1999; 29: 11-16.

 

Zawadzka-Krajewska A.: Rola diety eliminacyjnej w alergii pokarmowej. Terapia. Pulmonologia/Alergologia 2008; XVI, 9, 1(213): 30-34.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin