Uczulenie na alergeny zarodników grzybów pleśniowych a pieczenie jamy ustnej i języka

*
08.07.2012 13:11
A A A
Mam 73 lata, dzisiaj odebrałam wyniki testów z krwi na alergię. Okazało się, że jestem uczulona na grzyby (Cladosporium herbarum, Candida albicans, Alternaria, penicilium), oznaczenie w opisie to klasa 2, gdzie występuje niskie miano przeciwciał, zazwyczaj, gdzie występują objawy uczulenia. Ja już choruję od wielu lat. Moja choroba to straszne pieczenie w jamie ustnej i języka. Odwiedziłam już wielu lekarzy i każdy z nich rozkłada ręce i nie wie, co jest przyczyną mojej choroby. Być może te testy i to uczulenie jest przyczyną mojej choroby? Więc mam pytanie, czy w moim wieku (73 lata) również mogę być odczulana?

Wymienione przez Panią grzyby pleśniowe, odpowiadają przede wszystkim za reakcje alergiczne i toksyczne ze strony układu oddechowego (astma, alergiczny nieżyt nosa, sporadycznie alergiczne zapalenie spojówek).

Swoiste przeciwciała IgE w klasie drugiej świadczą o umiarkowanej ilości przeciwciał dla badanych alergenów. Sam dodatni wynik nie upoważnia do rozpoznania alergii.

Do uczulenia na alergeny zarodników grzybów dochodzi głównie drogą wziewną. W naszej strefie klimatycznej najwyższe stężenia zarodników Alternaria, Cladosporium w powietrzu obserwuje się w okresie późnego lata. Rozwojowi grzybów sprzyja duża wilgotność i wysoka temperatura powietrza.

Grzyby znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym (produkcja serów, chleba, wina, piwa, antybiotyków). Mogą być przyczyną alergii zawodowej piekarzy, rolników, piwowarów, pracowników zakładów farmaceutycznych itp. Podawane przez Panią objawy raczej nie są wywołane uczuleniem na alergeny grzybów.

W dalszej diagnostyce warto wykluczyć:

* choroby przewodu pokarmowego (wskazana konsultacja gastrologiczna)

* uczulenie na nikiel i inne metale stosowane do wyrobu protez, implantów, mostków stomatologicznych (konsultacja stomatologiczna poprzedzona wykonaniem testów płatkowych w poradni alergologicznej)

* nadwrażliwość na kosmetyki stosowane do higieny jamy ustnej (próba zmiany kosmetyków, testy płatkowe w poradni alergologicznej)

* zakażenie Candida albicans (wymaz z gardła i języka oraz posiew mikologiczny w laboratorium bakteriologicznym - w przypadku dodatniego wyniku zastosowanie leczenia przeciwgrzybiczego)

* działanie niepożądane leków, np. stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej (proszę dokładnie przeczytać ulotki dołączone do przyjmowanych przez Panią leków).

Immunoterapię z użyciem alergenów grzybów z rodzaju Alternaria, Cladosporium stosuje się jedynie u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa oraz w niektórych przypadkach astmy.

W Pani przypadku nie ma wskazań do włączenia tego typu leczenia.

Pokrewne tematy: www.alergie.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska

akład Medycyny Rodzinnej

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

 

Poradnia Alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Piśmiennictwo:

Bogacka E., Jahnz - Różyk K.: Alergia na antygeny grzybów. Pol. Merk. Lek., 2003, XIV, 83: 381-384.

 

Heidelbaugh J.J., Gill A.S., HarrisonR.V. i wsp.: Atypowy obraz kliniczny żołądkowo-przełykowej choroby refluksowej. Lekarz Rodzinny. 2009; 11(147): 1052-1058.

 

Jarmakowska K., Kuna P.: Diagnostyka alergii pokarmowej u dorosłych. Terapia. Alergologia. 2007: XV 4, 1(191): 54-59.

 

Jędrzejewska-Jurga K.: Alergia kontaktowa na metale. Współczesna Alergologia Info. 2008, 3/2 (8): 42-44.

 

Kaczmarek J., Kupryś-Lipińska I., Kupczyk M., Kuna P.: Trudności w rozpoznawaniu i leczeniu chorób wywołanych uczuleniem na Alternaria. Terapia. Alergologia. 2007; XV,4,1(191): 79-82.

 

Kowalski M.L.: Immunoterapia alergenowa. Mediton Oficyna Wydawnicza 2003.

 

Niedoszytko M., Chełmińska M., Gruchała-Niedoszytko M. i wsp.: Znaczenie zakażeń grzybiczych i alergii na grzyby u chorych na astmę oskrzelową. Alergia. Astma, Immunologia. 2006; 11: 49-55.

 

Pałczyński C., Wiszniewska M., Szulc B. iwsp.: Zawodowa ekspozycja na grzyby pleśniowe - opis przypadków. Alergia. 2008; 1/35: 28-31.

 

Rózańska-Kudelska M., Sieśkiewicz A., Południewska M. i wsp.: Grzyby pleśniowe i rola alergii na grzyby w przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Otolaryngol. Pol. 2009; 63(3): 245-248.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin