Podejrzenie alergii pokarmowej po zmianie karmienia z naturalnego na mleko modyfikowane

*
06.08.2012 15:32
A A A
Witam. Mój syn urodził się jako wcześniak w 34. tygodniu. Przez pierwsze 5 tygodni był karmiony moim mlekiem, a potem mlekiem modyfikowanym. Na początku było to Bebiko, ale miał problemy z wypróżnianiem, więc zmieniłam na NAN. Problem wcale nie został rozwiązany, nadal wypróżnia się co 2-3 dni, ma również przepuklinę pępkową. Kolor kupki jest zielony, konsystencja papkowata. Od samego początku dziecko ma zatkany nos. Katar "nie wylatuje z niego", dziecko tylko ciężko sapie, wydzielina znajduje się gdzieś bardzo głęboko. Moja 3-letnia córka miała od początku alergię na mleko krowie i była na Bebilonie pepti. Nie miała żadnych objawów skórnych, tylko ciągły katar. Moje pytanie brzmi, czy to możliwe, że mleko powoduje zapchany głęboko nos, zielone kupki i dodatkowo podejrzenie niedosłuchu na obu uszach.

Szanowna Pani,

jest naturalne, że przy zmianie karmienia z mleka matki na mleko modyfikowane konsystencja stolca ulega zmianie. Tak długo, jak dziecko wypróżnia się bez większego wysiłku raz na 2 (maks. 3) dni, a stolec nie jest zbity, to nie ma powodu do niepokoju. Kolor stolca nie ma znaczenia klinicznego, wyjątek stanowi obecność świeżej krwi lub tzw. smolistych stolców.

"Zatkany nos", który Pani opisuje może być wynikiem utrudnienia oddychania spowodowanego niedrożnością jam nosowych wskutek obrzęku błony śluzowej. Blokadę nosa, oprócz kataru, najczęściej powodują resztki ulanego pokarmu i łzy. Warto zadbać o prawidłowe oczyszczanie przewodów nosowych (np. solą fizjologiczną) oraz o odpowiednią temperaturę (ok. 19-20 stopni Celsjusza) i nawilżenie pokoju, w którym dziecko przebywa.

Niedosłuch w tak wczesnym okresie życia powinien być dokładnie zbadany przez laryngologa dziecięcego.

Podane przez Panią objawy - zielone stolce, "zapchany" nos i niedosłuch, mogą być spowodowane alergią pokarmową, ale również innymi zaburzeniami, takimi jak częste ulewania związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka przedwcześnie urodzonego, czy chorobą refluksową. Dziecko powinno zostać ocenione przez pediatrę i/lub alergologa pod tym kątem w celu wyjaśnienia wątpliwości.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała

dr med. Anna Rybak

 

Klinika Gastroenterologii

 

Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin