Ślinienie u dzieci

*
01.08.2012 19:14
A A A
Mój 3-letni synek od ok. 2 tygodni strasznie się ślini. Jaki jest tego powód? Dodam, że niedawno przestał używać smoczka. Od czasu wyrżnięcia się ząbków nie ślinił się, lecz przed 2 tygodniami to powróciło. Proszę o radę.

Ślinienie jest częstym objawem obserwowanym u dzieci. Zwykle łączy się go z ząbkowaniem, ale wiele innych czynników może nasilić wytwarzanie śliny, np. kwaśne pokarmy czy ciała obce w jamie ustnej. Nadmierne ślinienie się obserwujemy w dwóch sytuacjach: przy nadmiernym wytwarzaniu śliny oraz przy zaburzeniach połykania. Dorosły człowiek wytwarza dziennie do 1,5 litra śliny, która jest nieświadomie przełykana, dlatego nie zdajemy sobie sprawy z jej ilości.

Proponuję zaobserwować, czy synek ma jakiekolwiek trudności przy przełykaniu oraz skontrolować jamę ustną. Jeżeli nie znajdzie Pani nic niepokojącego, nie ma powodów do obaw. Myślę, że w przypadku synka najbardziej prawdopodobnym powodem jest choroba gardła lub problem z ząbkami.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar

Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych

 

Akademia Medyczna we Wrocławiu

Piśmiennictwo:

Drooling. Wikipedia

 

Fairhurst C.B.i wsp.: Management of drooling in children. Archives of Disease in Childhood - Practice and Education Edition. 2011; 96: 25.

 

Langmore S.E. i wsp.: Disorders of swallowing: Palliative care. Otolaryngologic Clinics of North America. 2009; 42: 87.

 

Prenatal care. (w): Cunningham F.G. i wsp.: Williams Obstetrics. 23rd ed. New York, N.Y.: The McGraw-Hill Companies; 2011 .

 

Young C.A. i wsp.: Treatment for sialorrhea (excessive saliva) in people with motor neuron disease/amyotrophic lateral sclerosis. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2011; CD006981.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin