W rozpoznawaniu chorób nerek przydatne jest badanie moczu, w którym określa się ciężar właściwy, obecność białka, glukozy, ciał ketonowych oraz elementów morfotycznych w osadzie, takich jak leukocyty, erytrocyty, wałeczki i nabłonki. Oznaczenie stężenia kreatyniny w pojedynczej próbce moczu ma ograniczoną wartość diagnostyczną zarówno w rozpoznawaniu choroby nerek, jak i w ocenie czynności tego narządu. Określenie wydalania kreatyniny z moczem może być przydatne jako punkt odniesienia do wydalania z moczem innych substancji, np. albuminy. I tak w diagnostyce chorób nerek używa się wskaźnika albumina/kreatynina, który oblicza się, oznaczając stosunek albuminy do kreatyniny w porannej próbce moczu. Oznaczenie wydalania kreatyniny w dobowym moczu (a nie w pojedynczej próbce) łącznie z oznaczeniem stężenia kreatyniny w surowicy służy do obliczenia klirensu kreatyniny, który jest miarą przesączania kłębuszkowego określającego czynność wydalniczą nerek.
Na podstawie przytoczonego w pytaniu wyniku badania moczu nie można ocenić czynności nerek ani też rozpoznać choroby nerek. Dodatkową trudnością w interpretacji podanego wyniku jest brak jednostek w jakich zostały oznaczone badane parametry.
Dolegliwości, takie jak osłabienie, obrzęki powiek i kończyn dolnych mogą sugerować chorobę nerek, ale mogą wystąpić też w innych chorobach. Należy w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego lub lekarza chorób wewnętrznych, który na podstawie wywiadu oraz badania ustali dalsze postępowanie diagnostyczne oraz zadecyduje o konsultacji nefrologa.
Pokrewne tematy: www.nefrologia.mp.pl
Odpowiedziała
dr hab. med. Teresa Nieszporek
Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Piśmiennictwo:
Wańkowicz Z.. Badania laboratoryjne w chorobach nerek. [W:] M. Myśliwiec (red.): Choroby nerek., PZWL, Warszawa, 2008: 85-97.
Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.