Ból brzucha i biegunka po wypiciu mleka

*
15.07.2012 18:53
A A A
Witam. Moja córeczka ma 3 latka. Po zjedzeniu jajka i wypiciu mleka ma ból brzucha i biegunkę. Występuje to szybko, nawet pół godziny po spożyciu. Testy na alergię pokarmową z krwi nie dały odpowiedzi, że to alergia. Czy są jakieś inne badania, aby stwierdzić co może być przyczyną takiej reakcji organizmu? Dziękuję za odpowiedź.

Alergie pokarmowe występują u około 6-8% dzieci do 3. roku życia. W większości przypadków są to reakcje natychmiastowe zależne od przeciwciał IgE. Ujemne wyniki oznaczenia swoistych przeciwciał IgE w surowicy (przy założeniu, że badania były wykonane w laboratorium podlegającym standaryzacji) w zasadzie wykluczają alergię natychmiastową (IgE-zależną).

W sytuacjach klinicznie wątpliwych należałoby przeprowadzić próbę prowokacyjną z "podejrzanymi pokarmami".

Większość niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego jest następstwem nadwrażliwości niealergicznej, np. związanej z niedoborami enzymatycznymi. Częstą przyczyną bólu brzucha, wymiotów, wzdęć, luźnych stolców jest niedobór lub zmniejszona aktywność laktazy, enzymu rozkładającego laktozę (tzw. cukier mleczny).

Podane w pytaniu objawy mogą towarzyszyć wielu chorobom, np. eozynofilowemu zapaleniu przełyku, chorobie refleksowej, lambliazie. W przypadku dzieci warto także pamiętać o możliwości wystąpienia nietolerancji o podłożu psychogennym (reakcja na nielubiany pokarm).

Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, nie choruje, nie ma niedoboru masy ciała, toleruje mleko, jajko znajdujące się w produktach przetworzonych (np. naleśniki, ciasta, makarony itp.), nie manifestuje objawów klinicznych po zjedzeniu jogurtu, sera można zaniechać dalszej diagnostyki i wykluczyć z diety mleko i jajko.

W przypadku występowania jakichkolwiek niepokojących objawów wskazana byłaby dalsza diagnostyka w poradni gastrologicznej (badanie pH stolca, określenie ilości substancji redukujących, badanie krzywej glikemii po obciążeniu laktozą itd.)

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska

Zakład Medycyny Rodzinnej

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

 

Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Piśmiennictwo:

Kaczmarek J., Kuna P.: Alergia pokarmowa-narastający problem w praktyce lekarskiej. Terapia. Alergologia 2010, XVIII, 4, z1(237): 16-20.

 

Krogulska A., Wąsowska-Królikowska K.: Przydatność prób prowokacyjnych z pokarmami u dzieci z alergią na pokarmy. Alergologia Współczesna2007; 1, (19): 4-7.

 

Nowak-Węgrzyn A.: Alergia pokarmowa- epidemia XXI wieku? Alergia, 2011; 3/49: 9-11

 

Stelmach I., Majak P., Jerzyńska J.: Alergia a nietolerancja pokarmowa. Terapia. Alergologia 2009; XVII, 3,(222): 121-125.

 

Szajewska H.: Testy prowokacji w rozpoznawaniu alergii na białka mleka krowiego u dzieci. Przegląd Pediatryczny 1999: 29,1: 11-16.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin