Rehabilitacje i masaże pacjenta z POChP

*
15.07.2012 18:53
A A A
Rehabilitacje i masaże pacjenta z POChP. Jak pomóc pacjentowi z POChP? Jak się nim opiekować? Czy robić rehabilitacje i masaże? Jakie kremy i środki pielęgnacji stosować?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) - to choroba przewlekła i postępująca. Rozumiem, że chodzi o pacjenta wymagającego stałej opieki domowej. W każdym stadium choroby poza leczeniem farmakologicznym (leki inhalacyjne, preparaty teofiliny i inne) bardzo ważna jest rehabilitacja chorego.

Rehabilitacja ogólnie usprawniająca i oddechowa jest szczególnie ważna u chorych spędzających większość czasu w domu, czy w łóżku bez ruchu. Unieruchomienie znacznie pogarsza przebieg choroby i sprzyja powikłaniom.

Proszę zwrócić uwagę na ogólne zasady wykonywania ćwiczeń oddechowych: wdech wykonujemy nosem, wydech - ustami; wydłużamy fazę wydechu; wydech wykonujemy przez zwężenie ust; ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową łączymy z wdechem; natomiast ćwiczenia ściskające klatkę piersiową łączymy z wydech.

Ważne są również ćwiczenia na ergometrze nawet w przypadku chorych korzystających z tlenoterapii domowej. Zaczyna się od 10 min dziennie i dochodzi do 30 min dziennie o niewielkim obciążeniu. Najlepiej, kontrolując wysycenie hemoglobiny tlenem (SpO2; spadek poniżej 90% wymaga przerwania ćwiczeń i wykonania głębokich wdechów) i częstotliwość rytmu serca, nie powinna ona przekraczać 120 uderzeń na minutę. Pomiar SpO2 i częstotliwości rytmu serca wykonuje się prostym urządzeniem zwanym pulsoksymetrem. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda przezskórnego oznaczania wysycenia krwi tlenem z jednoczesną rejestracja częstotliwości rytmu serca. Norma SpO2 wynosi 95-98%, AS ok. 80/min w spoczynku (pomiędzy 60 a 100 uderzeń na minutę w spoczynku).

Masaże dodatkowo zwiększają ukrwienie skóry i tkanki podskórnej, proponuję masaże relaksacyjne, tzw. klasyczne.

Skóra chorego nie powinna być przesuszona - należy stosować kremy natłuszczająco-nawilżające (nie polecam kremów z gliceryną).

Należy dbać również o rozwój intelektualny pacjenta - towarzystwo, rozmowy, dyskusje, czytanie książek, ograniczenie oglądania telewizji.

Pokrewne tematy: www.pochp.mp.pl

Odpowiedziała

lek. med. Hanna Wolf

Specjalista Chorób Płuc

 

NZOZ CLINICA VITAE

 

Poradnia Specjalistyczna Alergologiczno-Pulmonologiczna w Gdańsku

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin