Terapia niepłodności - konieczne badania

*
03.07.2012 17:13
A A A
Terapia niepłodności - konieczne badania. Staramy się o dziecko, bezskutecznie. Gdzie szukać pomocy?

Szanowna Pani

Niestety nie da się napisać o całej procedurze diagnostyki i terapii niepłodności bez informacji o Pani historii zdrowotnej, wywiadu i badania ginekologicznego.

Ja mogę Pani zasugerować, iż w sytuacji szukania czynnika wpływającego na zapewne na tymczasową niepłodność ważne są zarówno Pani wyniki, jak i Pani partnera. W diagnostyce kobiet wykonuje się badanie hormonalne, sprawdza owulację, wyklucza hiperprolaktynemię, hiperandrogenizm, czyli kolejno zwiększone stężenie prolaktyny i zwiększone stężenie hormonów męskich - androgenów. Sprawdza się wrogość śluzu szyjkowego, drożność jajowodów poprzez USG albo RTG (hsg), czasem wymagana jest laparoskopia - czyli oglądanie drożności jajnika przez uzbrojony okular, by sprawdzić, czy przyczyną niemożności zajścia w ciążę nie są czasem zrosty albo endometrioza. W diagnostyce mężczyzn ocenia się jakość nasienia. Trzy miesiące przed planowaną ciążą należy wykluczyć toksoplazmozę, choroby weneryczne. Również trzy miesiące przed zajściem w ciążę należy rozpocząć suplementację kwasem foliowym.

Zapewne odgrywać tu będzie dużą rolę lekarz, do którego wybierze się Pani wraz partnerem. Najlepiej udać się do kliniki leczenia niepłodności w większym mieście.

Mam nadzieję, że wszystko się ułoży. Czasem drobne, niepozorne zaburzenie dające się szybko się zdiagnozować i wyleczyć, niszczy nasze marzenia o macierzyństwie. Zupełnie niepotrzebnie.

Pokrewne tematy: www.ciaza.mp.pl

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta

ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog

Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin