Usuwanie znamion

*
03.07.2012 16:50
A A A
Usuwanie znamion. Witam! Chciałbym usunąć znamię o regularnych kształtach, koloru brązowego wielkości ok 3-3,5 mm. Pojawiło się w dzieciństwie, na nosie. Było sprawdzane przez dermatologa. Brak przeciwwskazań do usunięcia. Wielkość zmieniła się nieznacznie, prawdopodobnie wraz ze wzrostem organizmu. Proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania: Chciałbym usunąć je za pomocą lasera. Czy mogą się pojawić powikłania? (wyczytałem, że po leczeniu laserowym paru osobom pojawiły się strupki) Czy jest możliwość ponownego pojawienia się znamienia? I czy jest szansa, aby tego uniknąć? Czy zawsze pojawia się blizna? (czy jest ona dużo większa od samego znamienia?) Czy gojenie się blizny po zabiegu trwa długo i czy pora roku ma duży wpływ na przebieg gojenia? Z góry dziękuję i pozdrawiam

Witam! Odpowiedni dobór metody usunięcia zmiany (usunięcie laserowe, wycięcie chirurgiczne) powinno być poprzedzone badaniem dermatoskopowym wykonanym przez lekarza, najczęściej dermatologa.

Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem, czyli urządzeniem z powiększeniem, zazwyczaj 10-krotnym i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne. Aparat zazwyczaj przykłada się do powierzchni badanej skóry po uprzednim pokryciu okularu olejkiem immersyjnym (czyli takim, który zmniejsza rozpraszanie i odbijanie światła).

Z tego co Pan pisze (znamię koloru brązowego) można wnioskować, że jest to znamię barwnikowe i w takim przypadku zawsze należy usunąć je poprzez wycięcie chirurgiczne i ocenić histopatologicznie usuniętą zmianę.

Co do możliwości pojawienia się ponownie znamienia w miejscu usunięcia, to może wystąpić taka sytuacja w przypadku niecałkowitego usunięcia znamienia. Co do blizny - to wszystko zależy od wielkości znamienia i najczęściej jest ona większa od zmiany, wynika to z faktu, iż zmianę należy usunąć z marginesem zdrowych tkanek. Gojenie się rany jest sprawą indywidualną. Co do pory roku - jeżeli nie ma pilności w wykonaniu zabiegu, to najlepiej wykonywać takie zabiegi z wyłączeniem lata.

Proponuję Panu zgłosić się do dermatologa, który oceni dermatoskopowo znamię i dobierze odpowiednią metodę usunięcia zmiany.

Pokrewne tematy: www.zapytajlekarza.mp.pl

Odpowiedziała

lek. med. Jolanta Maciejewska

Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin