Osteomalacja: niedobór witaminy D i wapnia

*
03.07.2012 14:41
A A A
Dzień dobry. Mam ponad 20 lat. Dwa lata temu miałam problemy z odżywianiem. Lekarze podejrzewali anoreksję. W końcu wygrałam walkę. Myślałam, że będzie już tylko lepiej, ale był to początek moich kłopotów zdrowotnych. Podczas problemów z odżywianiem piłam bardzo duże ilości kawy. Już wtedy odczuwałam niesprecyzowane bóle nóg. Z czasem zły stan się nasilił. Z początku okropnie puchły mi stopy, czemu towarzyszyło zaczerwienienie i ból, uniemożliwiający chodzenie. Bóle nóg nasiliły się w krótkim czasie również w innych miejscach - szczególnie okolice ud i podudzi jak również piszczeli, do tego stopnia, że z trudem się poruszam. Zaczęłam również odczuwać ogromny dyskomfort podczas stania w jednym miejscu, a także chodzenia. Po jakimś czasie zauważyłam, że bardzo drętwieją mi nogi, kiedy siedzę oraz nie mogę usztywnić nogi w kolanie. Dolegliwości pojawiły się także w okolicy kręgosłupa - nie mogłam utrzymać prostej postawy ciała, dokuczały mi bóle w odcinku lędźwiowym. Miałam wykonane szereg badań. Lekarze jednak nie potrafią znaleźć przyczyny moich dolegliwości. Czuję się coraz gorzej. Wszystkim tym objawom towarzyszy również ogólne, silne przemęczenie, niezależnie od pory dnia (nie mam anemii), osłabienie mięśniowe, zły nastrój, problemy ze snem i koncentracją. Również badanie pod kątem osteoporozy nie wykazało żadnych zmian. Pół roku temu zaczęłam brać wapń z wit. D3, po której odczułam poprawę, jak się jednak okazało - niezbyt długotrwałą. Dodam, że wynik wapnia także jest w normie. Przeczytałam ostatnio o pewnym schorzeniu, nazywanym osteomalacją? Czy mogę mieć rację w swoich podejrzeniach? Jeśli tak, to co powinnam zrobić, aby w końcu leczenie przyniosło jakieś rezultaty? Bardzo proszę o odpowiedź.

Osteomalacja jest metaboliczną chorobą kości, która polega na niedostatecznym uwapnieniu tkanki kostnej, co w konsekwencji prowadzi do uginania się kości pod wpływem obciążeń, a po dłuższym okresie do odkształceń kości.

Najczęstszą przyczyną tej choroby jest niedobór witaminy D. Niedobór tej witaminy może być wynikiem nieodpowiedniej diety najczęściej w połączeniu z małą ekspozycją na światło słoneczne. W przewlekłych chorobach wątroby i nerek również dochodzi do upośledzonego wytwarzania aktywnej witaminy D. Do rozwoju osteomalacji może przyczynić się również niedobór fosforanów (najczęściej na skutek nadmiernej utraty fosforanów przez nerki) oraz niedobór wapnia spowodowany zwykle niedostateczną zawartością wapnia w diecie lub zaburzeniami wchłaniania.

Osteomalacja występuje u osób dorosłych, a jej odpowiednikiem u dzieci jest krzywica. Objawy choroby mogą być początkowo niecharakterystyczne. Chorzy skarżą się na uogólnione bóle kostne i mięśniowe, łatwe męczenie i osłabienie. W bardziej zaawansowanych postaciach tej choroby występują charakterystyczne zmiany radiologiczne w kościach (w tym również tzw. złamania rzekome) oraz zniekształcenia kości i podatność na złamania. Mogą również występować zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, takie jak zmniejszone stężenie wapnia i fosforanów w surowicy oraz zwiększona aktywność fosfatazy zasadowej. Leczenie tej choroby najczęściej polega na podawaniu witaminy D w odpowiednich dawkach oraz preparatów wapnia pod ścisłą kontrolą stężenia wapnia w surowicy.

Na podstawie opisanych w pytaniu objawów klinicznych można podejrzewać niedobór witaminy D. Potwierdzenie tego rozpoznania wymaga wykonania specjalistycznych badań, najlepiej w ośrodku zajmującym się diagnostyką chorób metabolicznych.

Pokrewne tematy: www.dieta.mp.pl, www.reumatologia.mp.pl

Odpowiedziała

dr hab. med. Teresa Nieszporek

Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Piśmiennictwo:

Tłustochowicz W.: Osteomalacja. [W:] Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2011. Medycyna Praktyczna Kraków, 2011: 1833-1834.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin