Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowna Pani,

Leczenie dietą fachowo nazywane leczeniem "żywieniem enteralnym", czyli dojelitowym, jest jedną z opcji prowadzenia i leczenia dzieci z chorobą Crohna. Nieswoiste zapalenia jelit w różnych mechanizmach mogą prowadzić do upośledzenia stanu odżywienia dziecka, spowolnienia jego przyrostów masy ciała i wzrostu, zaburzeń dojrzewania, a nawet zaostrzenia samych objawów choroby podstawowej - bowiem niedożywienie negatywnie wpływa na układ immunologiczny i mechanizmy odpornościowe chorego.

Leczenie żywieniowe polega na dostarczeniu doustnie lub przez specjalną sondę, zgłębnik nosowo-żołądkowy lub dojelitowy (często bowiem dieta ma słabo akceptowalny przez pacjentów smak) wszelkich niezbędnych składników pokarmowych i energetycznych (białek, cukrów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin), których wchłanianie w naturalnym przebiegu choroby jest zazwyczaj upośledzone i niewystarczające.

W leczeniu żywieniowym stosuje się zazwyczaj specjalne, gotowe diety przemysłowe, których skład ustala się na bieżąco w zależności od aktualnych potrzeb pacjenta. Co ważniejsze, działanie takiej diety ma na celu nie tylko poprawę stanu ogólnego dziecka i jego stanu odżywienia, ale również wykorzystywane jest jako tzw. leczenie podstawowe w celu zatrzymania zaostrzenia choroby i indukcji remisji - alternatywnie do używanych tradycyjnie w tym celu steroidów. Zatem dobór odpowiedniej diety może stanowić podstawę leczenia dziecka z chorobą Crohna.

Przestrzegam jednak przed stosowaniem jakichkolwiek innych diet "odmładzających", "oczyszczających" "witalizujących" itp. o niepotwierdzonych z medycznego punktu widzenia (np. badaniami klinicznymi) efektach działania! Włączenie nieodpowiedniej diety jest bardzo ryzykowne i prawie zawsze obarczone ryzykiem działań niepożądanych. Pominąwszy fakt, że źle dobrana ilościowo i jakościowo dieta może nie zabezpieczać potrzeb energetycznych chorego dziecka, to jeszcze dodatkowo istnieje ryzyko zaostrzenia samej choroby podstawowej, jako przewlekłego procesu zapalnego.

Jeśli jednak Pani i Pani dziecko jesteście zdecydowani na próbę leczenia żywieniowego - najlepiej przedyskutować ten problem z lekarzem gastroenterologiem, pod którego opieką znajduje się syn - on na pewno doradzi najbardziej pewną i bezpieczną dietę dla dziecka.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała

dr med. Andrea Horvath

pediatra-gastrolog

Klinika Pediatrii, WUM

Piśmiennictwo:

Hyams J.S.: Crohn's disease in children. Pediatr. Clin. North Am., 1996; 43: 255-277 Kirschner B.S.: Ulcerative colitis in children. Pediatr. Clin. North Am., 1996; 43: 235-254

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.