Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą. Może mieć różny przebieg i różny obraz kliniczny, jednak głównym objawem jest duszność napadowa wywołana różnymi czynnikami. Brak kaszlu nie neguje astmy.
Rozpoznanie ustala się na podstawie przede wszystkim charakterystycznego wywiadu, objawów i skuteczności leczenia. Potwierdzenie rozpoznania uzyskujemy, wykonując badania dodatkowe, takie jak: spirometria z dodatnią próba rozkurczową (tzn. poprawa parametrów spirometrycznych FEV1 i/lub FVC co najmniej 12% i/lub 200 ml po leku rozszerzającym oskrzela), dodatnie testy skórne alergiczne, wzrost poziomu IgE całkowitych i/lub swoistych IgE na określone alergeny i inne.
Jeśli rozpoznano astmę przewlekłą, to wskazane jest leczenie przewlekłe lekami wziewnymi. Przede wszystkim steroidami wziewnymi i w zależności od stopnia ciężkości astmy, długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela (LABA). Dodatkowo stosuje się leki doraźne - krótko działające leki rozszerzające oskrzela (SABA), czyli np.: wspomniany w pytaniu Ventolin.
Jeżeli duszności występują częściej niż 2 razy w tygodniu, wskazane jest leczenie przewlekłe. Odstawienie leczenia przewlekłego jest możliwe, jeżeli w trakcie przyjmowania minimalnej dawki leków wziewnych nie występują jakiekolwiek objawy astmy przez 12 miesięcy.
Proszę pamiętać, że leczenie astmy wymaga stałej kontroli specjalistycznej.
Pokrewne tematy: www.astma.mp.pl
Odpowiedziała
lek. med. Hanna Wolf
Specjalista Chorób Płuc
NZOZ CLINICA VITAE
Poradnia Specjalistyczna Alergologiczno-Pulmonologiczna w Gdańsku
Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.