Pieczenie w pochwie a E. coli

*
02.07.2012 17:19
A A A
Pieczenie w pochwie a E. coli. Od roku mam straszne pieczenie w głębi pochwy tylko po lewej stronie. Jest to strasznie uciążliwe, ponieważ to pieczenie jest ciągłe. Wykryto u mnie Escherichia coli. Czy to może mieć coś wspólnego z tym pieczeniem?

Niestety kobieca anatomia ma to do siebie, że ujście cewki moczowej znajduje się blisko pochwy i odbytu, przez co zwiększone jest prawdopodobieństwo przenoszenia się bakterii pomiędzy tymi strukturami, w tym właśnie E. coli . To ten patogen odpowiedzialny jest np. za ponad 80% zapaleń układu moczowego.

Pałeczka okrężnicy może wywoływać również stan zapalny pochwy. Co ciekawe, E. coli wchodzi w skład naturalnej flory fizjologicznej pochwy, najczęściej nie powodując zakażenia. Dzieje się tak za sprawą bakterii kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego pH w pochwie. Dopiero w szczególnych przypadkach, np. gdy równowaga kwasowo-zasadowa pochwy jest zaburzona, dochodzi do niekontrolowanego namnażania się bakterii i w konsekwencji powstaje stan zapalny. Jego leczenie jest trudne i często trwa miesiącami.

E. coli jak najbardziej może powodować pieczenie pochwy, rzadko (ale również znane są przypadki) tylko po jednej stronie. Przy czym w medycynie nic nigdy nie jest jednoznaczne i równie dobrze pieczenie, które u Pani występuje, może być oznaką innego stanu chorobowego.

Należy udać się do ginekologa, który pobierze wymaz z pochwy i na podstawie wyniku zleci prawidłowe leczenie.

Pokrewne tematy: www.zapytajlekarza.mp.pl

Odpowiedziała

prof. dr hab. med. Violetta Skrzypulec-Plinta

ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog

Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin