Witaminy dla dziecka chorego na ospę wietrzną

*
30.04.2012 17:28
A A A
Jakie witaminy można podać 8-miesięcznemu dziecku choremu na ospę wietrzną? Czy można stosować gencjanę i czym ją później zmyć?

Ośmiomiesięczne niemowlę ze względu na wiek należy do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu ospy wietrznej, dlatego po zachorowaniu powinno się rozważyć podanie leku przeciwwirusowego - acyklowiru, skutecznie hamującego mnożenie się wirusów VZV i łagodzącego przebieg choroby. Decyzję podejmuje lekarz, dlatego zaraz po zachorowaniu na ospę warto się zwrócić po poradę do pediatry, lekarza rodzinnego lub lekarza chorób zakaźnych. Leczenie przeciwwirusowe jest dla dziecka najważniejsze, bo wpływa łagodząco na przebieg choroby i skraca czas jej trwania. Jeżeli niemowlę jest prawidłowo odżywiane, to nie ma konieczności dodatkowej podaży witamin. Jeżeli Pani chce, to oczywiście może podawać dziecku witaminy (np. witaminę C, witaminę D, preparaty wielowitaminowe w zalecanych przez wytwórcę dawkach; uwaga! W chorobie unikamy żelaza!), ale nie będzie to miało wpływu na przebieg ospy wietrznej.

Do dezynfekcji wykwitów może Pani stosować gencjanę, ale nie jest to konieczne. Wystarczy utrzymywać zmiany w czystości (dziecko można kąpać, choć staramy się nie moczyć go długo w wodzie). W klinice, gdzie pracuję, stosujemy na wykwity lek przeciwświądowy, zwykle Fenistil w żelu (wykwity ospy wietrznej swędzą), a do dezynfekcji bezbarwny preparat Octenisept (do kupienia w aptekach bez recepty) - odpada problem zmywania gencjany.

Jednym z czynników ryzyka ciężkiego przebiegu ospy wietrznej jest wiek: poniżej 12 miesięcy oraz powyżej 12 lat. Bardzo ciężko chorują zwykle noworodki, osoby z zaburzeniami odporności oraz dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedział

 

dr med. Ernest Kuchar

 

Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych

 

Akademia Medyczna we Wrocławiu

Piśmiennictwo:

Anne A. Gershon: Varicella-Zoster Virus Infections. Pediatr. Rev., 2008; 29 (1): 5-11 (doi: 10.1542/pir. 29-1-5)

 

Chickenpox

 

Chickenpox (Varicella)

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin