Samozakażenie wirusem opryszczki

*
29.03.2012 14:45
A A A
Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytanie, dotyczące opryszczki i możliwości zarażenia innych osób. Jeśli znajdzie Pan czas, aby udzielić mi jeszcze jednej odpowiedzi, będę bardzo wdzięczny. Napisał Pan: "Są też dobre wieści. Osoba zakażona opryszczką nie zarazi się ponownie." Co zatem z twierdzeniami, że można "roznieść sobie" opryszczkę? Wiele artykułów straszy, że istnieje możliwość, aby nosiciel w okresie wykwitu przeniósł "swojego" wirusa na gałkę oczną, czy w miejsce intymne. Zakażenie się od kogoś, a przeniesienie wirusa np. w okolice intymne to dla mnie dwie różne kwestie. Myślę, że jest to zagadnienie, które interesuje wielu nosicieli wirusa. Czy może Pan się odnieść do twierdzenia o "przeniesieniu" wirusa? Będę bardzo wdzięczny.

Typową cechą wirusów z grupy opryszczki jest wywoływanie zakażeń latentnych, czyli trwających całe życie osoby zakażonej. Badania serologiczne wskazują, że przeważająca większość dorosłych (do 90%) jest zakażona wirusem HSV-1 (wirus opryszczki wargowej). Większość ludzi zakaża się HSV-1 w dzieciństwie.

Osoba już zakażona opryszczką, np. HSV-1 nie zarazi się ponownie, przez co rozumiem, że nie rozwinie ponownie zakażenia pierwotnego, np. opryszczkowego zapalenia jamy ustnej częstego przy pierwotnym zakażeniu opryszczką małych dzieci czy masywnej opryszczki narządów płciowych typowego dla pierwotnego zakażenia tej okolicy.

Zdarza się, że wirus opryszczki zostanie przeniesiony przez dotykanie zmiany pierwotnej na ustach czy okolicach płciowych na inne części ciała, takie jak kciuk (małe dzieci z opryszczką pierwotną często ssą palce), skórę lub oko, co nazywamy samozakażeniem - "autoinokulacją". Zjawisko to jest możliwe w czasie pierwotnego zakażenia, gdy nie ma jeszcze swoistych przeciwciał ochronnych. Później, w czasie nawrotów opryszczki autoinokulacja jest bardzo rzadka, bo po pierwotnym zakażeniu rozwinęła się już nabyta swoista odporność.

Niemniej jednak, zaleca się unikanie dotykania zmian opryszczkowych. Zwykłe zabiegi higieniczne, takie jak mycie rąk po dotykaniu narządów płciowych czy korzystaniu z toalety oraz unikanie dotykania oczu wystarczą do uniknięcia autoinokulacji opryszczką.

Pokrewne tematy: www.zapytajlekarza.mp.pl

Odpowiedział

 

dr med. Ernest Kuchar

 

Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych

 

Akademia Medyczna we Wrocławiu

Piśmiennictwo:

EBSCO Health Library. Cold Sores

 

Herpes

 

Herpes simplex infections

 

Patient UK. Cold Sores

 

Wikipedia. Zakażenia opryszczkowe

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin