Jakie czynniki mogą wpłynąć na opóźnienie laktacji?

*
09.02.2012 12:23
A A A
Jakie czynniki mogą wpłynąć na opóźnienie laktacji?

Do czynników, które mogą wpłynąć na opóźnienie laktacji lub spowodować problemy z produkcją mleka po porodzie, można zaliczyć: stres, wiek, masę ciała kobiety oraz czas, jaki upłynął od chwili przystawienia dziecka do piersi po porodzie.

Na opóźnienie laktacji wpływają sytuacje stresujące, które przeżywa kobieta oraz, jak informują najnowsze badania Reuters Heath, wiek oraz masa ciała. Analiza badań dowodzi, iż kobiety z nadwagą i otyłe, które rodziły po raz pierwszy, miały częściej problemy z opóźnieniem laktacji, nawet dłużej niż 72 godziny po porodzie. Badacze zauważyli, iż kobiety po 30. roku życia i starsze musiały dłużej czekać na laktację w porównaniu z młodszymi kobietami.

Ważne jest też jak najszybsze przystawienie dziecka do piersi po porodzie - jeśli noworodek nie jest karmiony naturalnie w ciągu 24 godzin po urodzeniu, kobieta może mieć problemy z laktacją.

Osobnym problemem jest laktacja po cięciu cesarskim, które wykonano przed wyznaczonym terminem porodu z przyczyn położniczych. Należy spokojnie czekać, przystawiając noworodka do piersi.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała:

 

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta

 

ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog

 

Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety

 

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin