Częste obturacyjne zapalenia oskrzeli u małych dzieci

*
31.01.2012 11:22
A A A
Witam! Mam 11-miesieczne dziecko, u którego w 5. miesiącu życia wykryto alergie, po 2 tygodniach dziecko wylądowało w szpitalu z dusznościami, alergicznym zapaleniem płuc. Od tamtej pory raz lub dwa razy w miesiącu dziecko ma obturacyjne zapalnie oskrzeli. Czy to możliwe, że nasza przeprowadzka na wieś do dziadków, którzy prowadzą duże gospodarstwo rolne, tak źle wpływa na jego zdrowie? Czy krowy bądź zapach, który przynoszą z obory, uczula dziecko? Proszę o odpowiedź. Paulina

Przy tak częstych zapaleniach oskrzeli z ich obturacją lekarz leczący dziecko najprawdopodobniej ustalił rozpoznanie lub podejrzenie astmy. Przed rozpoznaniem astmy u małych dzieci należy wcześniej wykluczyć inne choroby, którym również może towarzyszyć skurcz oskrzeli.

W przypadku podejrzenia astmy włącza się leczenie wziewnymi glikokortykosteroidami i lekami rozszerzającymi oskrzela podawanymi w nebulizacji (tzn. z użyciem inhalatora pneumatycznego). U dzieci powyżej 1. roku życia leki te można podawać także przez komorę inhalacyjną.

Systematyczne prawidłowe podawanie leków w odpowiednio dobranych dawkach przeważnie w krótkim czasie doprowadza do ustąpienia lub znaczącego złagodzenia objawów chorobowych.

Leczenie można przerwać, jeśli przez rok od wprowadzenia najmniejszej dawki wziewnego glikokortykosteroidu nie wystąpiło zaostrzenie choroby. Wcześniejsze zaprzestanie leczenia wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia obturacji oskrzeli. W pytaniu nie podano, na jaki alergen dziecko jest uczulone.

Mieszkanie na wsi najczęściej wiąże się z większym narażeniem na alergeny: roztoczy kurzu domowego (jest ich dużo w poduszkach i pierzynach z pierza lub wełny owczej, w starych tapicerkach), grzybów mikroskopowych czy alergeny zwierzęce. Przyczyną kaszlu może być także narażenie na bierne palenie tytoniu.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała:

 

dr n. med. Grażyna Durska

 

Zakład Medycyny Rodzinnej

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

 

Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Piśmiennictwo:

Dobek R.: Prewencja astmy i chorób alergicznych. W: Fal A.M. (red.): Alergia, choroby alergiczne, astma. Medycyna Praktyczna, Kraków 2011: 167-169.

 

Milanowski A. (red.): Choroby układu oddechowego. Biblioteka Pediatry. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000.

 

Stelmach I. (red.): Astma dziecięca. Wybrane zagadnienia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin