Szczoteczka elektryczna u dzieci

*
04.01.2012 11:48
A A A
W jakim wieku dziecko może zacząć używać elektrycznej szczoteczki do zębów?

Producenci szczoteczek elektrycznych wprowadzili podział na 2 kategorie wiekowe:

1. dzieci i młodzież od 4. do 18. roku życia

 

2. dorośli

Jednakże w piśmiennictwie anglojęzycznym spotykamy informację, że szczoteczki elektryczne można bezpiecznie stosować dopiero od 6. roku życia. Jest to związane z rozpoczęciem wymiany uzębienia mlecznego na stałe. Jednakże z medycznego punktu widzenia od urodzenia do momentu samodzielnego opanowania umiejętności prawidłowego szczotkowania zębów to rodzice są odpowiedzialni za dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej dzieci nawet do 10. roku życia. Ważne jest, aby dziecko, zanim zacznie używać szczoteczek elektrycznych, najpierw opanowało umiejętność szczotkowania zębów w sposób manualny.

Rodzice od początku życia dziecka powinni dbać o higienę jego jamy ustnej. Na początkowym etapie do usuwania płytki można stosować kawałek gazy nawiniętej na palec lub bardzo małą i miękką szczoteczkę. Warto podkreślić, że dzieci powinny być wcześnie (od 12. miesiąca życia) zachęcane do szczotkowania zębów jako jednej z codziennych czynności higienicznych. Konieczna jest ciągła pomoc dziecku do momentu opanowania pełnej efektywności szczotkowania zębów, którą potwierdzi dyplomowana higienistka stomatologiczna lub lekarz dentysta w czasie wizyt kontrolnych.

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno się odbywać dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem. W późnym wieku przedszkolnym, kiedy zaczynają się pojawiać zęby stałe, należy poinstruować dziecko, w jaki sposób oczyszczać okolice przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki dentystycznej. U dzieci z grupy wysokiego ryzyka próchnicy, obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi, należy dołączyć dodatkowo płukanki antybakteryjne.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała:

 

lek. stom. Wioletta Bereziewicz

 

Zakład Epidemiologii i Badań Populacyjnych CMUJ w Krakowie

 

Zakład Stomatologii Zintegrowanej CMUJ w Krakowie

 

Europejskie Centrum Profilaktyki w Krakowie

Piśmiennictwo:

Cameron A.C., Widmer R.P.: Stomatologia dziecięca. Wyd. 1 polskie pod redakcją Kaczmerek U., Wydaw. Urban & Partner, Wrocław 2005: 45-46

 

Garc~a-Godoy F., Marcushamer M., Cugini M., Warren P.R.: The safety and efficacy of a children's power toothbrush and a manual toothbrush in 6-11 year-olds. Am. J. Dent., 2001; 14 (4): 195-199

 

www.sonicare.pl

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.

 

Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin