Zasady żywienia dzieci zdrowych w okresie niemowlęcym

red
05.08.2013 16:43
A A A
Witam, moja córeczka 1 marca skończyła 9 miesięcy. Niestety, mimo że już od 3 miesięcy wprowadzam stałe pokarmy, nadal mam wiele wątpliwości i rozterek. Mała przez pierwsze 6 miesięcy życia była karmiona wyłącznie piersią. Następnie wg zaleceń z książeczki wprowadzałam jej kolejne produkty. Po 3 miesiącach "dokarmiania" mam mieszane uczucia co do jej żywienia. Dziewczynka waży 9 kg. Urodziła się ważąc 3600. Wszyscy mówią, że wygląda "zbyt" dobrze, a nawet podczas jednej wizyty, pani pediatra zasugerowała mi, iż za bardzo szaleję z kaloriami i powinnam zacząć uważać. Stąd zwracam się o pomoc do Państwa: - jak powinien wyglądać jadłospis 9-miesięcznej dziewczynki? jakie objętości i rodzaje posiłków/produktów powinnam jej podawać? o jakich godzinach, czy też porach dnia powinna dostawać dany rodzaj pokarmu? ile razy na dobę powinna dostawać jedzenie? co z produktami z glutenem? Czy do obiadu dodawać zawsze kaszę manną? czy np. na kolację podać w butelce kaszkę manną - jeśli tak to w jakich proporcjach, żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na gluten? jak urozmaicić jej w tygodniu menu? Dodam, że powili eliminuję karmienie piersią. Obecnie podaję jej pierś 4-5 razy w ciągu 24 h (w ciągu dnia 2 razy, ale niestety w nocy budzi się na jedzenie), nie ma problemu z kaszką manną z butelki. niestety nie akceptuje mleka następnego modyfikowanego - jeśli ta wiadomość ma znaczenie. Do picia podaję jej wodę przegotowaną w czajniku i kilka razy dziennie sięga do butelki. czy dziecko w jej wieku może pić wodę mineralną niegazowaną? Z góry dziękuje bardzo za poradę i odpowiedź. Pozdrawiam, Ania
Szanowna Pani! Nie bardzo rozumiem skąd wzięła się uwaga o "szaleństwie z kaloriami". Nie znam, co prawda szczegółowych danych nt. przyrostu masy ciała córki w poszczególnych miesiącach życia, jednak zarówno naniesienie masy ciała na siatki centylowe, jak i odniesienie do masy urodzeniowej nie budzi żadnego niepokoju. Masa ciała córeczki mieści się w normie i sądzę, że jest karmiona w odpowiedni sposób. Żeby jednak Panią utwierdzić w tym przekonaniu, przesyłam odpowiedzi na zadane pytania. Proszę pamiętać, że są to ogólnie przyjęte zalecenia, a każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia:

10-miesięczne niemowlę, karmione piersią na żądanie, powinnno przyjmować 3 posiłki uzupełniające (obiad z dwóch dań np. zupa i jarzyna z mięsem, produkty zbożowe łączone z mlecznymi np kaszka, przecier lub sok owocowy)

orientacyjna objętośc posiłków to 180-220 ml. U dzieci, u których przyrost masy ciała jest zbyt duży można zrezygnować z kaszek na rzecz warzyw, jak również (u wszystkich dzieci) ograniczyć podaż soków i przecierów owocowych (do 150 g/dzień). Proszę pamiętać, żeby pokarmy nie były całkowicie zmiksowane, dziecko powinno uczyć się gryźć i przeżuwać

trudno jest mówić zarówno o liczbie posiłków, jak i o ich godzinach u dzieci, które otrzymują pierś na żądanie. Można przyjąć, że pod koniec pierwszego roku życia zbliażamy się do codziennego, prawidłowego jadłospisu - pięć posiłków dziennie o względnie stałych porach. Proszę jednak nie czynić sobie wyrzutów, jeżeli co jakiś czas ważne lub mniej ważne sprawy zaburzą ten rytm.

"miareczkowanie" (podawanie bardzo małych porcji glutenu) jest już za Panią, córeczka może poznawać smak produktów glutenowych

pojenie wodą (butelkowaną, nadającą się dla niemowląt) jest świetnym pomysłem na teraz i na przyszłość.

Warto spróbować (choć to nieproste) zastąpić nocne karmienie wodą. Niewatpliwą korzyść odniosą z tego zęby córeczki, bo wątpie, by po nocnym karmieniu była siła na mycie zębów.

Na zakończenie, chcę powiedzieć, że to świetny moment na poznawanie nowych smaków i olbrzymie możliwości w wyborze produktów. Czego córeczka się nauczy (jeść), to córka będzie umiała (jeść) w przyszłości.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała

dr med. Dorota Gieruszczak-Białek

specjalista pediatrii, genetyki klinicznej
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin