Czy wypróżnianie się niemowlęcia raz na 10 dni to powód do zmartwień?

red
05.08.2013 16:41
A A A
Witam, moja córka ma 4 miesiące i karmię ją wyłącznie piersią, od 2 miesięcy ma problem z wyróżnianiem się. Nie ma zatwardzenia, po prostu nie robi kupki nawet do 10 dni. Pediatra zaleciła podawanie jej rano przed pierwszym posiłkiem soku ze śliwek. I pomaga jej to, ale tylko przez 3,4 dni. Później, chociaż pije sok, nie robi kupki. Daję jej też troszkę jabłka i też nie pomaga. Nie płacze, nie ulewa jej się. Kupka jest zawsze rzadka i pachnie jak jogurt. Obecnie muszę jej pomagać wypróżniać się przez stymulację odbytu. Bardzo mnie to martwi, zwłaszcza gdy pediatra mówi, że nie wie czemu tak się dzieje. Proszę o poradę. Dziękuję, Barbara.
Szanowna Pani! Wszystko to, co napisała Pani na temat sposobu karmienia, rytmu wypróżnień i stanu zdrowia córeczki przemawia za tym, że....nie ma żadnego problemu. U niemowlęcia karmionego piersią może być zarówno 7-10 stolców na dobę, jak i jeden stolec na 10 dni. Jeżeli nie powoduje to żadnych dolegliwości, świadczy jedynie o tym, że organizm córeczki wykorzystuje w maksymalnym stopniu dostarczony mu pokarm.

Nie ma powodu do stymulacji odbytu czy prowokowania stolca w inny sposób, o ile u córeczki nie występują żadne dolegliwości, a przyrost masy ciała jest prawidłowy. Sytuacja powinna się zmienić wraz z rozszerzaniem diety, ale nie ma powodu, by to przyspieszać. Niczego nie trzeba leczyć. Pozdrawiam.

Pokrewne tematy: www.pediatria.mp.pl

Odpowiedziała

dr med. Dorota Gieruszczak-Białek

specjalista pediatrii, genetyki klinicznej
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin